L. PA. | 11. 12. 2023, 06:00
8 preprostih načinov, kako lahko izboljšate razpoloženje in poskrbite za svoje mentalno zdravje
Tu je seznam aktivnosti, ki vam lahko v danem trenutku najbolj pomagajo glede na vaše občutke.
Ni več daleč čas, ko bomo spet pisali novoletne zaobljube. Ste tudi vi med tistimi, ki si vsako leto obljubijo, da bodo sebe končno začeli postavljati na prvo mesto, vendar vmes vsakič znova poseže tok življenja?
Ni si treba zastavljati preveč velikopoteznih zaobljub, morda lahko začnete z majhnimi koraki. Na primer tako, da prepoznate negativne občutke, ko se pojavijo, in poskušate reagirati na način, ki bo za vas v danem trenutku najbolj koristen in blagodejen.
1. Če ste utrujeni, počivajte
Sliši se logično, a tega zelo pogosto ne upoštevamo, posebej če smo z veliko truda zgradili športno rutino, ki bi se je radi držali, ali pa če želimo v svoj urnik poleg službe vriniti še čim več srečanj z nam dragimi ljudmi.
Vendar vam želi telo z občutkom utrujenosti povedati, da potrebuje počitek. Zato raje odpovejte večerni trening ali druženje, kot pa da se forsirate, ker bo to lahko vodilo v še večjo utrujenost ali celo poškodbo med športom.
2. Če ste žalostni, se ukvarjajte s športom
Šport tako raje prihranite za priložnosti, ko ste fizično pri močeh, ne pa tudi psihično. Šport se namreč pogosto priporoča tistim, ki trpijo zaradi depresije ali napadov tesnobe, saj se med vadbo sproščajo endorfini in ostale dobre možganske kemikalije, ki spodbujajo dobro počutje in občutke, navaja spletna stran Mayo Clinic.
Poleg tega je šport dober način, da se vsaj malo odklopite od skrbi in negativnih misli, ki depresijo in anksioznost še potencirajo. A tudi če nimate uradne diagnoze, temveč preprosto dan, ko ste žalostni, vam bo vsaj pol ure teka, pilatesa ali hitre hoje gotovo izboljšalo razpoloženje.
3. Če ste pod stresom, pojdite na kratek sprehod
Po podatkih publikacije Frontiers in Psychology naj bi že deset minut sprehoda v naravi znižalo raven stresa in izboljšalo mentalno zdravje, poroča portal Eating Well. Predstavljate si, koliko dobrega lahko potem naredi enourni sprehod! Poleg tega boste na ta način dobili tudi naravni vitamin D, kar pomaga pri premagovanju sezonske afektivne motnje, znane tudi kot zimska depresija.
4. Če ste izčrpani in brez energije, berite
Se počutite, kot da ste na robu izgorelosti? Eden od najboljših načinov preprečevanja, da bi do tega prišlo, je res prisluhniti sebi in si vzeti čas zase. Skrb zase je nujna, saj boste samo tako lahko ostali najboljša različica sebe v službi, doma in celo na dopustu, piše portal Management30.
In zakaj si ne bi časa zase rezervirali v družbi dobre knjige, ki vam bo omogočila, da v najrazličnejše svetove in situacije odpotujete kar iz udobja domačega kavča?
5. Če se počutite leno, omejite čas pred ekrani
Se vlečete naokoli kot megla in nimate prave volje za nič, pa ne veste, zakaj? Ste morda v službi ves dan buljili v računalnik, doma na kavču pa še dve uri brezplodno skrolali po Instagramu? Verjetno je to razlog.
Študije so pokazale, da sta že dve uri izpostavljenosti modri svetlobi, ki jo oddajajo ekrani digitalnih naprav, drastično znižali nivo melatonina, nezadostna raven melatonina pa lahko povzroči utrujenost, lenobo in pomanjkanje energije. Ravno tako je preveč časa pred ekrani povezanega s povišanim kortizolom. Višji kot je nivo kortizola, manj je energije, kar vpliva tudi na spanec.
6. Če ste jezni, poslušajte glasbo
Morda ste pomislili na to, da vas bodo najučinkoviteje umirili mirni toni, a presenetljivo je lahko terapevtska tudi agresivna, težka glasba, denimo metal, poroča portal Psychreg.
Ljudje, ki so poslušali tako imenovano "jezno glasbo", da bi se soočili s svojimi čustvi, so se po tem pogosto počutili bolje. Iz tega izhaja, da prav "jezna" glasba lahko deluje kot čustveni regulator, ki umirja nivo stresa, razdraženosti in jeze.
7. Če ste tesnobni, meditirajte
Meditacija kot sredstvo pomiritve in usmeritve tesnobnih misli obstaja že tisočletja in tudi danes jo številne študije navajajo kot enega boljših načinov za nadziranje tesnobe. Poiščite način meditacije, ki vam ustreza, in če se vam vse skupaj zdi prevelik izziv ali pa mislite, da to ni za vas, začnite z le nekaj minutami na dan.
8. Če imate glavo polno nepotrebnih misli, pišite
Če imate občutek, da vam bo glavo razneslo od nepovezanih, nemirnih misli, ki vrvijo sem ter tja, se poskusite usesti za mizo in jih spraviti na papir ali v dnevnik. Najbolj koristno bo, piše Happify, če začnete s tehniko tok zavesti.
To pomeni, da se ne obremenjujete preveč s tem, kaj spravite na papir, ampak prosto in brez sodb zapišete, kar vam pade na pamet. Če vam bo to pomagalo, lahko misli uredite kasneje.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere