K. Ž. | 6. 11. 2023, 06:00

Moški, pozor! Tudi na to lahko vpliva pogosta uporaba mobilnega telefona

Profimedia

Nova študija je pokazala, da lahko pogosta uporaba mobilnega telefona vpliva tudi na število semenčic.

Splošno znano je, da pogosta uporaba mobilnega telefona znatno vpliva na koncentracijo kot tudi na spanec. Zdaj pa ugotovitve nove raziskave kažejo, da lahko pogosta uporaba telefona vpliva tudi na število semenčic. V zadnjih letih se je namreč število semenčic pri moških po vsem svetu zmanjšalo za več kot 50 odstotkov, raziskovalci pa se trudijo razumeti, zakaj. 

Raziskovalci so tako v novi študiji raziskali vlogo mobilnih telefonov, kjer so ugotovili, da imajo moški med 18. in 22. letom starosti, ki telefon uporabljajo več kot 20-krat na dan, 21-odsotno večje tveganje za nizko število semenčic, poroča BBC. Dotični moški so imeli tudi 30-odstotno večje tveganje za nizko koncentracijo semenčic, kar je manj pomembno merilo števila semenčic v mililitru semena. Študija sicer ni navedla, za kaj točno so moški uporabljali telefon.

Sama študija je trajala 13 let, pozitivna ugotovitev pa je, da se je z izboljšanjem telefonske tehnologije vpliv na število semenčic začel zmanjševati.

Profimedia

"Zanimivo je, da je bil največji vpliv opažen pri starejših telefonih 2G in 3G, pri sodobnih različicah 4G in 5G pa je bil vpliv manjši. Tega ne morem razložiti," je v izjavi dejal Allan Pacey, namestnik podpredsednika in dekana na oddelku za biologijo, medicino in zdravje na univerzi v Manchestru. Pri študiji sicer ni sodeloval. 

Sodeč po raziskavi, mobilni telefoni sicer ne vplivajo na obliko in gibljivost sperme, kar se nanaša na način, kako sperma plava do cilja. 

"Število semenčic je pomembno, vendar je sposobnost semenčic, da plavajo, imajo zdrav in nepoškodovan DNK in da so prave oblike, prav tako pomembna," je dejala Alison Campbell, glavna znanstvena direktorica klinike za plodnost Care Fertility

"To je fascinantna nova študija, ki ne bi smela povzročiti večjega preplaha ali drastičnih sprememb življenjskih navad," je dejala Alison Campbell.

"Za boljše zdravje sperme bi morali moški telovaditi, jesti uravnoteženo prehrano, vzdrževati zdravo telesno težo, se izogibati kajenju ter omejiti uživanje alkohola."

Elektronsko polje

Mobilni telefoni so postali nepogrešljiv del našega življenja, vendar telefoni oddajajo nizka radiofrekvenčna elektromagnetna polja ali RF-EMF. Če ti telefoni oddajajo z največjo močjo, se lahko tkivo v bližini segreje do 0,5 stopinje Celzija. "Mobilni telefoni nenehno pošiljajo in sprejemajo signale in ti signali so še močnejši, kadar so v uporabi," je dejal Alexander Pastuszak, docent kirurgije in urologije na univerzi Utah v Salt Lake Cityju.

Profimedia

Radiofrekvenčna elektromagnetna polja so močno zmanjšana pri pošiljanju sporočil in največja pri nalaganju velikih datotek, pretakanju zvoka ali videa, ko ima signal le eno ali dve črtici in se nahajate v hitro premikajočem se vozilu. Zaradi tega je priporočljivo, da telefon držite stran od sebe ter uporabljate zvočnik ali slušalke.

Ali lahko ta polja dejansko negativno vplivajo na moško plodnost, sicer ni točno dokazano, nekatere študije pa so pokazale, da je pogosta uporaba mobilnega telefona povezana z upadom sposobnosti preživetja semenčic. Vsekakor pa je treba vzeti v zakup, da so bile te študije precej kratke in niso vključevale preostalih dejavnikov, kot sta kajenje in uživanje alkohola.

Rezultati so pokazali, da so imeli moški, ki so telefon uporabljali enkrat do petkrat na dan ali manj kot enkrat na teden, veliko večje število semenčic in boljšo koncentracijo. Z naraščajočo uporabo telefonov se je število semenčic tudi zmanjšalo. Najnižjo raven imajo moški, ki svoj telefon uporabljajo več kot 20-krat na dan ali več. 

Strokovnjaki in raziskovalci so dodali, da je težko dobiti natančen zaključek iz te raziskave, saj je težko nadzorovati vsakodnevno izpostavljenost mobilnim telefonom. Prav tako je več dejavnikov, ki lahko vplivajo na število in koncentracijo semenčic.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol