N. V. | 22. 2. 2024, 06:00

Želite dobro spati vso noč? Potem se izogibajte tej stvari

Profimedia

Tudi vi to počnete? Spremenite svoje navade in zbudili se boste spočiti in veseli.

Vse več ljudi trpi zaradi motenj spanja in težko zaspijo oziroma težko spijo brez pogostega prebujanja. Vzroki za to težavo, ki med ljudmi vse bolj narašča, so številni: stres, pretirana izpostavljenost zaslonom in njihovi modri svetlobi, kajenje in zloraba alkohola, slabe prehranjevalne navade, prisotnost motečih zvokov in prisotnost prekomernega umetnega svetlobnega vira v nočnem okolju, ki lahko moti naravne ritme svetlobe in teme (recimo svetloba iz uličnih svetilk, reklamnih tabel, javne razsvetljave in drugih virov umetne svetlobe).

Če že ne morete spremeniti okoliščin okoli sebe, pa lahko spremenite svoje navade. Majhne, a dobre prakse vam bodo dolgoročno pomagale izboljšati kakovost spanja – in življenja nasploh. Obstaja ena dobra navada, ki bi se je morali vsi naučiti, da bi bolje počivali, in ki nam je povsem nepričakovano ni treba početi zvečer, ampak zjutraj, preden vstanemo iz postelje.

Ne uporabljajte gumba za dremež!

Ko vas zjutraj zbudi nadležen zvok budilke, vas zagotovo mika, da bi ga preložili in zaspali nazaj, četudi še za deset minut. Lahko se zgodi, da podležemo tej skušnjavi, še posebej, če prejšnjo noč nismo dovolj počivali in smo zdaj bolj utrujeni kot takrat, ko smo šli spat.

Nekateri ljudje se ne morejo izogniti temu, da ne bi vsako jutro dvakrat ali trikrat zaporedoma ugasnili budilke. Potem seveda zamujajo na vsak opravek.

Če budilko pogosto dajete na dremež, to močno škoduje kakovosti vašega nočnega počitka. Če ostajate v postelji po tem, ko se oglasi budilka, je to absolutno napačen začetek dneva.

Uporaba dremeža močno škoduje kakovosti vašega nočnega počitka.

Uporaba dremeža močno škoduje kakovosti vašega nočnega počitka.

Profimedia

Izklop budilke za nadaljnjih pet ali deset minut počitka se morda zdi neškodljiv, a v resnici si s tem malim dejanjem dokažete, da ste leni in nezmožni spoštovati prevzetih obveznosti, piše Novi list. Večer prej nastavite budilko na določen čas, preračunate, da imate dovolj časa, da se pripravite ali posvetite določeni dejavnosti. Če potem lenarite v postelji, se zagotovo ne počutite najboljše o sebi in svoji predanosti. Poleg tega nenehne prekinitve spanja zaradi budilke, ki zvoni v rednih intervalih, negativno vplivajo na kakovost počitka in zbudili se boste utrujeni in z zmedenim miselnim procesom.

Hodite spat zgodaj

Če pa ostajate budni pozno v noč, to negativno vpliva na vašo sposobnost, da ponoči zaspite: vaš cikel spanja in budnosti se počasi pomika naprej, dokler ne morete več iti zgodaj spat, ker še niste dovolj utrujeni.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol