N. V. | 9. 5. 2023, 13:00

Tudi vi veliko sedite? Zdravniki svarijo pred boleznijo, ki zahteva nujno bolnišnično obravnavo

Profimedia

Vse več časa sedimo, vse manj se gibamo. To povzroča številne zdravstvene težave.

Preveč sedenja obremenjuje hrbet, stegenske mišice, vrat in ramena, negativno vpliva na glutealne mišice, še posebej, če smo poleg tega še sklonjeni nad pisalno mizo.

Išias

Zdravniki pravijo, da preveč sedenja in premalo gibanja vmes zlahka pripelje do vnetja največjega živca v človeškem telesu – ishiadični živec. Za opisovanje te bolečine po navadi uporabimo besedo išias.

Ishiadični živec je sestavljen iz petih manjših živcev, ki izhajajo iz lumbosakralnega dela hrbtenice in gredo navzdol po nogah, kjer se razvejajo v manjše živce v zgornjem delu noge, predelu kolena, meču, stopalu in prstih.

Profimedia

"Bolečina, ki jo človek občuti ob uščipnjenju tega živca, se začne v kolkih in je lahko blaga, ostra, čuti lahko pekoč občutek ali mravljinčenje," pojasnjujejo zdravniki in dodajajo, da sedenje povzroči tudi skrajšanje mišic kolka, kar lahko privede do težav s sklepi.

Težave s hrbtenico

Podobno lahko dolgotrajno sedenje povzroča težave s hrbtenico, še posebej, če stalno sedite v slabem položaju ali ne uporabljate ergonomsko oblikovanega stola. To je lahko vzrok za utesnitev hrbteničnih ploščic, kar vodi v njihovo prezgodnjo degeneracijo, ki je pogosto zelo boleče.

Profimedia

"V tem primeru vam lahko zdravnik pomaga z zdravili za zmanjšanje bolečine in vnetja artritisa in drugih bolečih težav s kolki," piše WebMD.

Preveč sedenja vpliva na duševno zdravje

Raziskave povezujejo sedenje s številnimi drugimi zdravstvenimi težavami, lahko pa je tudi odgovorno za debelost, visok krvni tlak, visok krvni sladkor, odvečno telesno maščobo okoli pasu in nezdravo raven holesterola.

Profimedia

Premalo gibanja čez dan lahko vpliva tudi na duševno zdravje osebe, nedavno objavljena raziskava pa kaže, da ljudje, ki več časa preživijo sede, pogosteje trpijo za depresijo. Raziskovalci sicer poudarjajo, da čeprav je bila ugotovljena povezava, ne morejo reči, da položaj telesa povzroča depresijo.

Poskrbite, da se dovolj gibate

Vsem, ki veliko sedijo, pa zdravniki svetujejo pogoste krajše sprehode med delovnim dnem. Ljudje, ki delajo od doma, se lahko sprehodijo pred, po in med delovnim dnem, da imajo občutek, da potujejo v službo, kar nam dokazano koristi fizično in psihično.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol