STA/Uredništvo | 16. 1. 2024, 18:21 | Vir: STA

Nova znanstvena raziskava dokazuje: če bi med epidemijo proti covidu-19 cepili več ljudi, bi rešili na tisoče življenj

Profimedia

Gre za edinstveno študijo, ki je bila narejena na populaciji 67 milijonov ljudi.

Če bi se prebivalci Združenega kraljestva poleti leta 2022 cepili redno in v zadostni meri, bi lahko zabeležili več kot 7000 hospitalizacij ali smrti manj, je pokazala raziskava, danes objavljena v strokovni medicinski reviji Lancet. Raziskovalci so povedali, da je študija prvič zajela podatke vseh prebivalcev Združenega kraljestva, starejših od pet let.

Profimedia

Preprečili bi lahko 7180 hospitalizacij ali smrti

V zgodnejši fazi pandemije covida-19 se je cepilo več kot 90 odstotkov odraslih prebivalcev Združenega kraljestva, med junijem in septembrom 2022, ko je bila izredna faza razglašena za končano in se je pozornost javnosti usmerila drugam, pa je bilo nezadostno precepljenih približno 44 odstotkov Britancev, navaja študija.

Avtorji raziskave, ki jo je vodilo podjetje Health Data Research UK, so ugotovili, da bi v tistem obdobju lahko z zadostnim in pravočasnim cepljenjem preprečili 7180 hospitalizacij ali smrti zaradi covida-19.

Profimedia

Uporabili zdravstvene podatke vseh prebivalcev

"Rezultati jasno kažejo, da je popolno in pravilno cepljenje dobro za posameznike in za celotno družbo," je na novinarski konferenci povedala nevrologinja in epidemiologinja Cathie Sudlow, sicer tudi namestnica direktorja podjetja Health Data Research UK.

Avtorji študije so tokrat prvič uporabili varno anonimizirane zdravstvene podatke vseh prebivalcev Združenega kraljestva, starejših od pet let.

Do rezultatov s pomočjo matematike

Kot je na Facebooku zapisal urednik spletnega časopisa za popularizacijo znanosti Kvarkadabra Sašo Dolenc, so raziskovalci do rezultatov prišli z matematičnim modeliranjem.

Pojasnil je, da bi se lahko, z višjim deležem polno cepljenih v obravnavanem obdobju preprečili skoraj 20 odstotkov hospitalizacij ali smrti.

Profimedia

Poziv k enakemu pristopu še pri drugih raziskavah

Združeno kraljestvo je sicer edinstveno pri izvajanju takšnih raziskav na ravni celotne populacije, saj se beleži praktično vsaka interakcija z britanskim sistemom javnega zdravstva (NHS), je ob tem pojasnil eden od soavtorjev študije, profesor Aziz Sheikh z Univerze v Edinburghu.

Pozvali so k uporabi enakega pristopa tudi v okviru zdravstvenih raziskav na drugih področjih, kot so rakava obolenja, sladkorna bolezen in bolezni srca.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol