Uredništvo | 20. 12. 2023, 10:11

Dan, ko je svet jasno povedal, kako pomembne so čebele (in to na pobudo in prizadevanje Slovenije)

Profimedia

Ne samo pomembne, čebele so najpomembnejše živo bije na svetu. Pred točno šestimi leti so v OZN 20. maj razglasili za njihov dan - svetovni dan čebel.

"20. decembra 2017 je Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) v New Yorku soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel," so zapisali na vladni spletni strani.

Gre za izjemno pomembno resolucijo, katere namen je osveščati o pomenu ohranjanja čebel in ljudi opomniti, kako zelo močno smo odvisni od čebel in ostalih opraševalcev. Od čebel je odvisna vsaka tretja žlica hrane na svetu.

Ko bo izginila zadnja čebela, bo počasi izginil tudi človek, zato je osveščanje izjemnega pomena. Čebele so vse bolj ogrožene, vse manj jih je (kot tudi drugih opraševalcev) in nekateri temu pravijo 'kriza opraševanja'. 

'Kriza opraševanja' je termin, ki se nanaša na zmanjševanje čebel in drugih opraševalcev,

'Kriza opraševanja' je termin, ki se nanaša na zmanjševanje čebel in drugih opraševalcev,

Profimedia

Slovenci so imeli pri ideji za svetovni dan čebel izjemno veliko vlogo. "Na pobudo Čebelarske zveze Slovenije je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano leta 2014 začelo z aktivnostmi za razglasitev svetovnega dne čebel. Večletno delo in sodelovanje tudi drugih državnih resorjev ter partnerjev pri iskanju svetovne podpore, je za posledico prineslo enega največjih diplomatskih dosežkov," so zapisali na vladni spletni strani.

Po treh letih prizadevanj je bil trud poplačan in 20. decembra 2017 so v New Yorku države članice Združenih narodov soglasno potrdile predlog Slovenije. Slovenija je narod čebelarjev, med drugim tudi prva država na svetu, ki je čebelarstvo kot način življenja vpisala na Unescov seznam za nesnovno dediščino in izpostavila pomen čebel za svetovno prehransko varnost.

Slovenci smo bili od nekdaj narod čebelarstva.

Slovenci smo bili od nekdaj narod čebelarstva.

Profimedia

Tudi maj ni izbran naključno. Takrat so čebele na severni polobli najbolj dejavne, najštevilčnejše in potreba po opraševanju je največja. Ima pa 20. maj tudi za Slovence pomemben pomen.

Prav na ta dan leta 1734 se je namreč rodil Anton Janša - pionir sodobnega čebelarstva, eden največjih strokovnjakov svojega časa, ki je znanje predajal naprej tudi na avstrijskem cesarskem dvoru. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol