Uredništvo | 28. 3. 2024, 10:33

Edinstvena slovenska raziskava na lisicah prinesla šokantne podatke

Profimedia

Strokovnjaki ljubljanske Veterinarske fakultete so naredili raziskavo na lisicah, s katero so preverili pojavnost strupov. Vas zanima, kaj so odkrili v njihovih jetrih? 

"Na lisicah smo izvedli prvo študijo o pojavnosti strupov za zatiranje glodavcev pri neciljnih živalskih vrstah v Sloveniji in na Zahodnem Balkanu," so zapisali na spletni strani Veterinarske fakultete. Obširen članek slovenskih strokovnjakov o izjemno zanimivi raziskavi je bil pred kratkim objavljen na sciencedirect.com.

Zgovorne informacije o tem, kako zelo je v resnici onesnaženo naše okolje (kar vpliva na celoten ekosistem), nosijo prostoživeče živali. Prav zato so na omenjeni fakulteti začeli izvajati tovrstne raziskave.

"V jetrih (lisic op. a.) smo našli statistično višje koncentracije ostankov rodenticidnih pesticidov z antikoagulantnim delovanjem kot primerljive raziskave v Evropi in svetu, kar je odkrilo in opozorilo na znaten okoljski problem sekundarnih zastrupitev v naši državi in regiji," so zapisali.

Kaj to pomeni? Kot so zapisali avtorji, to dokazuje porast uporabe čedalje bolj strupenih substanc iz druge generacije rodenticidov. Zakaj? Ker so glodavci proti manj strupenim v preteklosti uporabljenim substancam že zelo dobro odporni.

"Ugotovljene koncentracije rodenticidov smo povezali z regionalnimi in lokalnimi urbanizacijskimi in agronomskimi dejavniki. Rezultati raziskave bodo prispevali k poznavanju zaščite evropskih ekosistemov, saj prostoživeče živali niso omejene z državnimi mejami," so še zapisali avtorji raziskave Vesna Cerkvenik Flajs, Detlef Schenke, Diana Žele Vengušt, Simona Korenjak Černe, Anton Perpar in Gorazd Vengušt. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol