Uredništvo | 11. 1. 2024, 12:44

Kamera v slovenskem gozdu ujela prizor, ki ga nikoli ne bi mogli videti v živo

Life Lynx/posnetek zaslona/Facebook

Gozdovi so polni življenja, tako podnevi kot ponoči. Določenih prizorov nam ne bo nikoli dovoljeno videti v živo. Enega izmed njih pa je za nas ujela kamera ...

Lahko bi zapisali, da je nemogoče videti risa v slovenskih gozdovih v živo, a vendarle se komu nasmehne taka sreča. Pred nedavnim je lovec v gozdu naletel na prizor svojih sanj - v živo je videl risinjo s tremi razigranimi muckami in vse skupaj celo posnel!

Tokrat pa je neverjeten prizor posnela kamera, s svojimi sledilci pa so ga delili na Facebook strani projekta Life Lynx. Opazujemo lahko nočni prizor risinje Rozi med prehranjevanjem s svojim plenom. 

Gre za risinjo, ki so jo sodelavci tega projekta pred točno enim letom uspeli (in to na petek 13.!) ujeti in opremiti s telemetrično ovratnico. ʺSpremljanje Rozi bo za nas zelo zanimivo, saj je trenutno v obdobju disperzije in še ni vzpostavila svojega teritorija,ʺ so tedaj zapisali. Dodali so, da gre najverjetneje za potomko Aide in Zoisa, ki so ju na Gorenjsko preselili leta 2021.

Leto dni pozneje je o Rozi jasnega marsikaj več. Kot so zapisali ob zgornjem posnetku, se je na svoji poti k neodvisnosti spoprijateljila z risinjo Meri, ki je potomka Julije in Trisa s Pokljuke. Topel del leta sta prijateljici preživeli skupaj, med Zajamniki in dolino triglavskih jezer. 

Meri in Rozi sta del leta preživeli skupaj (fotografija je simbolična).

Meri in Rozi sta del leta preživeli skupaj (fotografija je simbolična).

Profimedia

Strokovnjake sta precej presenetili s svojim gibanjem, saj sta veliko časa preživeli nad gozdno mejo, na višini nad 2000 metrov. Zadrževali sta se na zelo tihih in mirnih lokacijah, kjer je bilo veliko plena. "Na svoji poti k neodvisnosti je Rozi postala dobra plenilka, ki lovi predvsem srnjad in gamse," so še zapisali. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol