N. V. | 16. 1. 2024, 22:01

Znanstveniki so klonirali opico: pomagala naj bi jim pri ...

Profimedia

Smo po opicah na vrsti ljudje?

Kitajski znanstveniki so klonirali prvo opico rezus, vrsto, ki jo pogosto uporabljajo v medicinskih raziskavah zaradi fizične podobnosti s človekom. Menijo, da bi s tem postopkom lahko pospešili testiranje zdravil, saj imajo genetsko enake živali enake reakcije, kar bi omogočilo natančnejše in varnejše teste.

Pri prejšnjih poskusih kloniranja opic rezus samica ni zanosila do konca ali pa so mladiči poginili nekaj ur po skotitvi. Zdaj pa jim je prvič uspelo! Klonirano opico so po znanstveni metodi, ki so jo uporabili med posegom, poimenovali ReTro

Kloniranje živali

Potomci sesalcev imajo mešanico očetovih in materinih genov. Med kloniranjem pa se s posebnimi metodami pridobi posameznik, ki je identična kopija drugega.

Najbolj znana klonirana žival je ovca Dolly, rojena leta 1996. Znanstveniki so kožne celice ovce reprogramirali in jih spremenili v zarodne (embrionalne) celice, ki se lahko razvijejo v katerikoli del organizma. Te zarodke so nato vsadili v Dollyjino nadomestno mater. 

Ovca Dolly

Ovca Dolly

Profimedia

Kitajski znanstveniki v svoji raziskavi navajajo, da so v bistvu naredili isto stvar, le da z opico rezus in da je bila žival zdrava ter stara več kot dve leti. Proces kloniranja je bil uspešen.

Znanstveniki iz Kitajske so odkrili, da se pri neuspelih poskusih kloniranja z opicami rezus, placente (posteljice), ki plodu dovajajo kisik in hranila, zaradi napake v procesu reprogramiranja niso pravilno razvile in se plod zato ni mogel razviti. Strokovnjaki torej tokrat niso uporabili dela kloniranega zarodka, ki se naprej razvije v posteljico.

Uporabili so 113 zarodkov, od katerih so jih uspeli vsaditi 11. Dosegli so dve nosečnosti, od katerih je ena bila uspešna.

Aktivisti zaskrbljeni

Vendar je tiskovni predstavnik britanskega Kraljevega združenja za preprečevanje krutosti nad živalmi (RSPCA) dejal, da je trpljenje, ki so ga preživele živali, odtehtalo vsako takojšnjo korist za ljudi. Težava pri reprogramiranju odraslih celic v embrionalne je, da pri večini poskusov pride do napak. Zaradi tega se rodi zelo malo kloniranih osebkov, še manj pa jih je zdravih. "RSPCA je zelo zaskrbljen zaradi zelo velikega števila živali, ki trpijo, ko se ti poskusi izvajajo z nizko stopnjo uspešnosti. Primati so inteligentne in čuteče živali, ne raziskovalna orodja." 

Opice rezus običajno živijo v divjini Azije; v Afganistanu, Indiji, na Tajskem, v Vietnamu in na Kitajskem.

Opice rezus običajno živijo v divjini Azije; v Afganistanu, Indiji, na Tajskem, v Vietnamu in na Kitajskem.

Profimedia

"Rezultat raziskave ne bo takoj na voljo za neposredno uporabo v medicini. Opica bi morala koristiti bolnikom, a ti jo bodo lahko uporabljali šele čez leta in verjetno bo treba izdelati več takšnih živalskih 'modelov'," še je dejal tiskovni predstavnik RSPCA. 

"Upoštevali smo vse smernice"

V odgovor na te pripombe je genetik Falong Lu s kitajske akademije znanosti za BBC povedal, da si znanstveniki prizadevajo uporabiti čim manj zarodkov in da so bila za raziskavo pridobljena vsa etična dovoljenja. "Vsi postopki na živalih v naši raziskavi so upoštevali smernice, ki so jih določili odbori za uporabo in nego živali Šanghajskega inštituta za biološke znanosti, Kitajske akademije znanosti (CAS) in Inštituta za nevroznanost," je dejal in navedel še številne organizacije, ki so odobrile protokol.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol