A. Ko. | 22. 10. 2022, 17:51

Koliko do prezimovališča preletijo slovenske štorklje? (presenečeni boste!)

Profimedia

Bele štorklje so se že odpravile na dolgo pot do toplih krajev, kjer bodo prezimile. A pot je polna nevarnosti, najbolj za mladiče, ki se na pot odpravijo prvič. 

Belo štorkljo običajno nazivamo samo s 'štorklja'. Gre za veliko in dobro prepoznano ptico selivko, ki je v slovenskem okolju značilna predvsem za Pomurje. A zadnje raziskave dokazujejo, da prav od tam štorklje izginjajo. Kot pravijo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, je razlog v uničenju tamkajšnje biodiverzitete (degradacija ekosistemov).

Po napovedih strokovnjakov iz omenjenega društva bi bilo v primeru nadaljevanja tega trenda Pomurje lahko povsem brez belih štorkelj v 25 letih!  

Na drugi strani pa se povsod drugje po Sloveniji število štorkelj povečuje. Gre za ptice selivke, ki so se povečini že odpravile na dolgo selitveno pot na jug, kjer so jim zime bolj naklonjene. V društvu DOPPS so z namenom raziskave njihovih selitvenih vzorcev 10 mladih belih štorkelj opremili s GPS-sledilnimi napravami.

Kam odhajajo? ʺPopulacijo slovenskih belih štorkelj, ki je del vzhodne subpopulacije, selitvena pot vodi prek Balkanskega polotoka, Bosporja in Turčije do severne Afrike, le izjemoma kam drugam,ʺ so zapisali v nedavnem zelo zanimivem članku v reviji Svet ptic, ki jo izdaja omenjeno društvo. In še neverjetno dejstvo:

ʺSlovenske bele štorklje v povprečju na poti do prezimovališča preletijo okoli 7000 km.ʺ

Pot je polna nevarnosti, sploh za neizkušene mladiče, ki se nanjo podajajo prvič (med selitvijo jih pogine do 20 %). Najbolj jih varuje to, da se pridružijo večjim jatam in se zanašajo na bolj izkušene štorklje. Na poti se soočajo s številnimi izzivi, največji je tudi tu degradacija območij, kjer se ustavljajo za počitek.

Profimedia

ʺIzguba habitatov na selitvenih poteh namreč pomeni, da ptice nimajo možnosti, da bi se ustavljale na primernih mestih, kjer bi se prehranjevale in tako obnovile rezerve energije. S tem se poveča možnost prekomerne izčrpanosti in nezmožnosti nadaljevanja poti in v najslabšem primeru celo pogin štorkelj piše avtorica Anja Cigan v omenjenem članku. Kot glavne vzroke za pogin belih štorkelj na selitvi navaja izčrpanost, bolezni, lov ter smrt zaradi električnega udara.   

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol