A. Ko. | 23. 4. 2023, 08:00

Ne boste verjeli, kaj so znanstveniki naučili papige

Profimedia

V času epidemije so znanstveniki prišli na idejo, kako bi lahko papigam pomagali premagovati osamljenost. Sprva nenavadano idejo so hitro sprejele. 

Ljudje smo se v letih epidemije soočali z veliko osamljenostjo, a prav nič drugače ni bilo pri nekaterih živalih. Na primer papigah, ki jih je po domovih po po Združenih državah Amerike prek dvajset milijonov (tudi v Sloveniji jih je precej, imamo pa tudi 'porodnišnico', kjer na svet prihajajo papige). Če se pogovarjajo med seboj, se bodo verjetno pogovarjale tudi prek videoklica – tako so najverjetneje razmišljali znanstveniki, ko so se lotili zanimivega preizkusa.

 

Profimedia

Papige so v divjini zelo socialna bitja, ki živijo v jatah, po domovih pa je običajno ena sama, velikokrat osamljena in zdolgočasena. Vsi ti znaki so izpuhteli, ko so jim pred kljunček pomolili tablice in ko so v ekranu na drugi strani zagledali prijatelja svoje vrste. Postali so mnogo bolj družabni, prijateljem so peli, z njimi klepetali in celo razkazovali svoje najljubše igrače.

Papige so celo naučili, da same uporabljejo tablice in da same izberejo, s kom želijo klepetati. Najprej so jih naučili, kako pozvoniti ter nato, kako se dotakniti fotografije želenega ptičjega sogovornika. Izkazalo se je, da je določena papiga najpogosteje izbrala za pogovor tisto, ki je tudi njo največkrat poklicala.

Dr. Ilyena Hirskyj-Douglas iz univerze v Glasgowu je povedala, da so želeli raziskati, ali bodo papige (če jim dajo to možnost) sploh poklicale prijatelje in kako bo to nanje vplivalo.

V študijo je bilo vključenih 18 papig, ki so klepetale prek 1000 ur. Izkazalo se je, da so papige med pogovori kazale nekatere vedenja, ki so sicer značila za vedenje papig v jatah. Hirskyj-Douglasova je bila nad paleto različnih vedenj presenečena.

 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol