Uredništvo | 9. 5. 2024, 17:08

Odločitev Japonske razburja številne: po petih letih so zopet dovolili …

Profimedia

Predstavnik japonske vlade je svetu sporočil, da se na Japonsko vrača praksa, ki so jo sicer že prepovedali. Takrat so živalovarstvene in okoljevarstvene skupine odločitev pozdravljale, danes pa …   

Pet let je minilo, odkar je Japonska izstopila iz Mednarodne komisije za kitolov (IWC), sedaj pa zopet dovoljuje ulov brazdastih kitov. Kot je javnosti sporočil tamkajšnji predstavnik za javnost Yoshimasa Hayashi, so kiti izjemno pomemben del japonske kulinarike.

"Kiti so pomemben del prehrane in bi jih bilo potrebno trajnostno uporabljati, v skladu in na podlagi znanstvenih dognanj," je dejal Hayashi in dodal, da je pomembno zavarovati prehransko tradicijo Japoncev.

Po podatkih tamkajšnje agencije za ribištvo, so v lanskem letu na Japonskem ulovili skupaj 294 ščukastih kitov, Brydovih kitov in borealnih kitov (to so tudi tri vrste, ki so bile doslej edine dovoljene za ulov). 

Japonska vlada je sporočila, da so kiti izjemno pomemben del japonske prehrane.

Japonska vlada je sporočila, da so kiti izjemno pomemben del japonske prehrane.

Profimedia

Kot poroča Reuters so kiti za prehrano na Japonskem svoj vrhunec dosegli v zgodnjih 60. letih, kasneje pa so jih prehitele lažje dostopnejše vrste mesa. Okoljevarstvene skupine so kitolov na Japonskem od nekdaj kritizirale in povsem jasno je, da so takega mnenja tudi sedaj, ko se praksa zopet povečuje.

Mednarodna komisija za lov je sicer mednarodna organizacija, ki ima svoj sedež v Združenem kraljestvu, ustanovljena pa je po določilih Mednarodne konvencije o ureditvi kitolova leta 1946. Njen namen je, da zagotavlja primerno ohranjanje inventarja kitov in omogoča urejen razvoj kitolovne industrije.

Novo na Metroplay: Za komisarja dati Janšo? | N1 podkast s Suzano Lovec