Uredništvo | 18. 6. 2023, 13:15

Sporočili veselo novico: "Vsi mladički so uspešno poleteli" (FOTO)

Profimedia

Pred časom so v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije javili, da na Krasu opazujejo redko gnezdenje. Zgodba je dobila čudovit epilog. 

Redek prizor gnezdenja velike uharice na Krasu, ki smo ga zahvaljujoč Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) prek kamer lahko opazovali vsi, je dobil nadaljevanje. Iz omenjenega društva so sledilcem sporočili: "Vsi mladički velike uharice, ki smo jih budno spremljali z živo kamero, so uspešno poleteli! Sedaj jih na kameri opazimo le še redko, saj vsi trije že veselo frčijo naokrog. Najlažje jih na kameri uzremo le še v zares hudi pripeki, ko se pridejo hladit v senco votline. Tudi drugod po Krasu letos beležimo dober gnezditveni uspeh naše največje vrste sove." Zraven so pripeli čudovito spodnjo fotografijo.

V letošnjem letu so člani omenjenega društva opazili okoli 100 gnezd te sove, gnezdišča pa skrbno spremljajo, da lahko v primeru naravovarstvenih groženj primerno ukrepajo. Velika uharica je največja vrsta sove v Evropi.  Za gnezdenje največkrat izbere strme stene in na ta prostor je posamezna sova navezana skozi vse leto. Na DOPPS številčnost velike uharice redno spremljajo. "Na društvu od leta 1999 vsako leto zgodaj spomladi popišemo teritorialno oglašajoče se samce in tako spremljamo število gnezdečih parov v Sloveniji," so zapisali na spletni strani. 

Profimedia

Velika uharica je zelo plaha in občutljiva ptica, njeno gnezdo pa lahko propade že ob najmanjših motnjah, ki jih povzročajo planinci in plezalci, ki se nahajajo v bližini gnezd. Grožnja tej veličastni ptici pa so tudi električni daljnovodi srednjih napetosti. "Ob priletavanju ali vzletanju z daljnovoda se velika uharica zaradi svoje velikosti pogosto dotakne električnih žic, medtem ko se z nogami že ali še drži za prečko stebra. Zaradi električnega udara mrtve ptice navadno padejo na tla takoj pod stebrom, znani pa so tudi primeri, ko so osebki udar sicer preživeli, vendar so kasneje zaradi nekroz na perutih in nogah poginili," so še zapisali na ptice.si in dodali, da so tudi že izvedli uspešne ukrepe. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord