Uredništvo | 25. 9. 2023, 09:54

Ali sprejeta novela zakona o zaščiti živali res pomeni napad na kmete in podeželje (ali gre za strankarsko zavajanje)?

Profimedia

Noveli zakona o zaščiti živali, ki je bila sprejeta pred nekaj dnevi, se napoveduje ustavna presoja. Na spletu pa o sedaj že razvpiti noveli poteka prava vojna.

Še preden so pred nekaj dnevi poslanci sprejeli novelo zakona o zaščiti živali, so se mnogi spraševali, ali bo zakon ščitil živali ali ljudi. Kar nekaj je - za eno ali drugo stran - spornih točk. Veterinarji se denimo z uvedbo t. i. kvalificiranih prijaviteljev, ki bodo s 40-urnim tečajem pridobili nekatera pooblastila, čutijo, da so dobili nezaupnico. Na drugi strani so živalovarstveniki, ki prav to točko novele močno zagovarjajo. 

Na spletu se je razvnela burna razprava, med komentarji pa je zaslediti nekaj povsem neokusnih, ki so se zvrstili denimo pod Facebook objavo poslanca Mateja Tonina. Ta je prepričan, da vlada nadaljuje napad na kmeta in na podeželje. Takole je zapisal: "Zakon o zaščiti živali bo 'kvalificiranim' prijaviteljem iz različnih nevladnih organizacij omogočil, da bodo lahko vstopali na kmetije, hleve in gospodarska poslopja. Bedeli bodo nad inšpekcijskimi postopki in nadzirali celo delo veterinarjev!" Komentatorji so si pod njegovo objavo dali duška. "Vstopili bodo, ne pa tudi izstopili," je samo eden izmed njih. 

Jadranka Juras, glasbenica in velika zagovornica pravic živali, je na drugi strani prepričana, da zapisano ne drži. "Podatek o nekaznovanosti in funkcionalna pismenost bi morala biti nek minimum za vstop v parlament. Ker sicer pridemo do takihle skrajnih zavajanj in manipulacij, kjer NSI posredno hujska proti nevladnikom, zapisuje stvari, ki so neresnične ..." je med drugim zapisala. Dodala je, da se na ta način posredno širi sovraštvo do ljudi, ki jim je mar za živali, ter zakon o zaščiti živali prikazuje kot napad na podeželje in slovenske kmete. 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord