A. Ko. | 7. 1. 2023, 10:35

Znano je, zakaj najpogosteje poginejo prostoživeče živali v Sloveniji

Profimedia

Na Veterinarski fakulteti so leta 2022 pregledali 73 trupel in organov prostoživečih živali, ki so jih prejeli od različnih lovskih družin. Med njimi je bilo devet različnih živalskih vrst, največ pa srnjadi, lisic in gamsov. 

ʺNa Inštitutu za patologijo, divjad, ribe in čebele Veterinarske fakultete v Ljubljani so v letu 2022 opravili 73 patoanatomskih pregledov trupel ali organov prostoživečih živali, ki so jih prejeli iz 43 različnih lovskih družin so zapisali v Lovski zvezi Slovenije v nedavno objavljenem članku.

Kot najpogostejši vzrok pogina navajajo notranje zajedavce pri prostoživečih prežvekovalcih in pasjo kugo pri zvereh. Pri divjadi so ugotovili precej zunanjih zajedavcev, pri gamsih pa garjavost. ʺPri lisici, kuni belici in jazbecu pa so potrdili prisotnost dednega materiala virusa pasje kuge,ʺ so še zapisali v omenjenem članku. Poudarili so, da je stalno spremljanje stanja populacije eden od načinov nadzora bolezni v naravi. Na primer prvi znak ob pojavu afriške prašičje kuge je pogin divjih prašičev.   

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol