A. B. | 22. 2. 2023, 08:48

Tragična eksplozija v Melaninu končno dobila epilog: pet oseb kazensko ovadenih, med njimi naj bi bil tudi direktor

BOBO/Varnostna kamera/fotomontaža

Maja lani je v kočevski kemični tovarni Melamin odjeknila eksplozija, zaradi katere je sedem ljudi izgubilo življenje. Kriminalistična preiskava je dokazala ogromno nepravilnosti, pri čemer so potrdili tudi vzrok – kemijska snov je bila prečrpana v napačen rezervoar. Kaj vse so ugotovili in kakšna kazen čaka obtožene? 

Ljubljanski kriminalisti so zaključili zahtevno kriminalistično preiskavo eksplozije in posledično požara v Kočevju, do katere je prišlo 12. maja 2022. Preiskavo je usmerjalo Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani.

Z  ogledom kraja dejanja, ki ga je vodila preiskovalna sodnica iz Okrožnega sodišča v Ljubljani, in nadaljnjo kriminalistično preiskavo je bilo ugotovljeno, da je bila na območje tovarne s tovornim vozilom pripeljana
kemijska snov, ki je bila prečrpana v napačen rezervoar. Zaradi nekompatibilnosti kemijskih snovi je med prečrpavanjem prišlo do močne eksplozije in posledično do požara.

STA

Zaradi posledic dogodka je umrlo 7 oseb. Pet jih je umrlo na kraju (trije državljani Slovenije in dva iz Bosne in Hercegovine), dve osebi pa čez nekaj dni na zdravljenju v Kliničnem centru Ljubljana (državljana Slovenije in Makedonije). 

Lažje poškodovanih je bilo 32 oseb, ki so se takrat nahajale v neposredni okolici objekta. Te osebe so utrpele lažje opekline oziroma so bile sprejete v zdravniško oskrbo zaradi vdihavanja ogljikovega monoksida. Nastala pa je tudi večja premoženjska škoda tako na območju tovarne kot v okolici na raznih objektih in vozilih.

Skupna ocenjena materialna škoda po nestrokovni oceni presega 37 milijonov evrov.

Ugotovljenih več nepravilnosti 

V  okviru intenzivne kriminalistične preiskave je bilo ugotovljenih več nepravilnosti, ki so pravno formulirane zlasti v zakonu o varnosti in zdravju pri delu in njegovih podzakonskih aktih. Ugotovljene so bile vzročne zveze opustitve dolžnega ravnanja za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev in nastalo posledico.

Iz ugotovitev izhaja utemeljen sum, da ravnanje ni bilo v skladu s predpisi in tehničnimi pravili o varnostnih ukrepih. Posledica tega je bila smrt sedmih ljudi, večja premoženjska škoda in več oseb z lažjimi telesnimi poškodbami, zato so zoper štiri fizične in eno pravno osebo podali kazensko ovadbo na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, zaradi storitve kaznivih dejanj Ogrožanje varnosti pri delu po  201. členu Kazenskega zakonika (za katerega se storilec kaznuje z  zaporom od enega do osmih let) in Povzročitev splošne nevarnosti po 314. členu Kazenskega zakonika (za katerega se storilec kaznuje z zaporom do petih let). Po informacijah N1 je med ovadenimi tudi direktor melamina Srečko Štefanič.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol