D. D. | 11. 10. 2023, 06:00

Se s partnerjem veliko prepirate? Strokovnjaki opozarjajo, zakaj tega ne smete početi pred otroki

Profimedia

Ko otrok opazuje, kako mama in oče kričita drug na drugega in se žalita, lahko dolgoročno vpliva na njegovo duševno zdravje.

Normalno je, da se starši prepirajo, a če se le da, tega ne počnite pred otrokom. V večini primerov nedolžni prepiri na otroka ne vplivajo slabo, ko pa začneta starša kričati drug na drugega, ima lahko nanj velik vpliv, opozarjajo strokovnjaki. 

Britanske in mednarodne raziskave, ki so jih izvajali več desetletij, kažejo, da imajo otroci že od šestega meseca starosti, če so izpostavljeni konfliktom, povečano število srčnih utripov in lahko izločajo več stresnih hormonov. Otroci, ki so izpostavljeni konfliktom, pogosto kažejo znake motenega zgodnjega razvoja možganov, motnje spanja in anksioznost. Pri osnovnošolskih otrocih se lahko pojavijo vedenjske težave, depresija in učne težave, pri mladostnikih pa lahko izpostavljenost prepirom privede tudi do samopoškodovanja. Podobne učinke opazimo pri otrocih, ki so izpostavljeni stalnim, a manj intenzivnim konfliktom, v primerjavi z otroki, katerih starši konflikte rešujejo sproti. 

Profimedia

Kakovost odnosa osrednjega pomena

Ločitev in odločitev staršev, da bosta živela ločeno, se pogosto šteje za posebej škodljiv in trajen učinek na otroke. Toda najnovejše raziskave kažejo, da večjo škodo povzročijo prepiri med staršema pred, med in po ločitvi, ne pa sama ločitev.

Na odzivanje otrok na konflikte ima veliko vlogo tudi genetika. Narava otroka je osrednjega pomena za otrokovo duševno zdravje - igra namreč pomembno vlogo pri težavah, kot so anksioznost, depresija in različne psihoze. Poleg otrokove narave in genov pa je pomembno tudi domače okolje, v katerem otrok živi. Pri tem pa je osrednjega pomena, kakovost odnosa med staršema, ne glede na to, ali živita skupaj ali sta ločena, navaja BBC.

Strokovnjaki pri tem opozarjajo, da je zelo pomembno, da se starša zavedata, da prepiri ne vplivajo dobro na otroke in da lahko intenzivni in nerešeni konflikti povzročijo veliko škode. Še huje je, če gre za spor glede otrok in se otroci krivijo za konflikt med mamo in očetom. 

Pravzaprav sploh ni treba, da se starša agresivno vedeta drug do drugega, da je škoda povzročena. Že odnos, v katerem starši nikoli ne izražajo topline in spoštovanja drug do drugega, lahko ogroža otrokov čustveni, vedenjski in socialni razvoj, so prepričani strokovnjaki, ob tem pa poudarjajo, da lahko starši veliko naredijo, da omejijo škodo. 

Starša lahko veliko naredita, da omejita škodo. Med drugim pred otrokom čim večkrat izražajta toplino.

Starša lahko veliko naredita, da omejita škodo. Med drugim pred otrokom čim večkrat izražajta toplino.

Profimedia

Pazite na besede

Majhni otroci še nimajo razvite sposobnosti figurativnega mišljenja, zato vse razumejo dobesedno in zelo zares, piše na spletni strani Psihoterapija MR. Zato se pred svojimi otroki vzdržite žalitev, posmehovanja in medsebojnih obračunavanj. 

Izkazujta si ljubezen

Otroku koristi, ko vidi, da se imata njegova starša rada. Ko vidi, da se starša poljubita in objameta, je to zanj zagotovilo, da bosta ostala skupaj in mu daje občutek varnosti. Vendar pa pred otrokom nikoli ne počnite ničesar, kar namiguje na spolnost. Ker spolnosti še ne razume, ga to lahko zelo prestraši. 

Pred otroki nastopita enakovredno

Otroka najbolj zmede, če se starša ne zedinita. Mama pravi eno, oče pa drugo. Koga naj potem upoštevam? "Da obvarujete otroka takšnih dilem, pred njim nastopita enotno. Gotovo se ne strinjata o vsem, ampak o razlikah se pogovorita na samem in skušajta doseči konsenz. Pri tem je seveda treba upoštevati, da so nekatere stvari pač nedopustne in se o njih ne gre pogajati. Sem spada telesno kaznovanje, dovoljenje, da otroci uživajo alkohol, droge ipd.," razlaga strokovnjakinja. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol