La. P. | 1. 7. 2023, 20:00

"Mamice, ki vinčkajo": zakaj kozarček vina ob večerih ni najboljša metoda za soočanje s stresom

Profimedia

Se tudi vi po napornem dnevu, ko otroci zaspijo ali ko končate delo, na kavču radi sprostite s kozarcem vina? Nedolžna razvada morda ni tako nedolžna, kot je videti.

Prizor, ki ga bomo opisali, se je skoraj gotovo pojavil v kateri izmed vaših najljubših mainstream serij ali filmov. Utrujena ženska srednjih let je končno postorila vsa dnevna opravila. Hiša je počiščena, otrok je zaspal. Mož je odsoten, verjetno je na službenem potovanju ali pa nekje zunaj s prijatelji. In ta uboga mati si končno, kot bi ves dan čakala le na to, natoči kozarec vina, se vsa blažena zlekne na kavč in globoko vzdihne od olajšanja.

Rachel Adams, izredna profesorica in raziskovalka na oddelku za zdravstveno pravo, politiko in upravljanje na Bostonski univerzi za javno zdravje, temu pravi "kultura mamic, ki vinčkajo" (mom wine culture).

"Pojav tovrstne kulture v družbenih omrežjih in v TV-serijah spodbuja matere, da uporabljajo alkohol kot sredstvo za soočanje s stresi materinstva," je prepričana.

V članku, ki ga je nedavno objavil U.S.News, je Adamsova opozorila tudi na porast alkoholnih pijač, ki s svojim marketingom nagovarjajo neposredno ženske srednjih let, ne glede na to, ali so mame ali ne. "Na primer nizkokalorični seltzerji, razne rožnate alkoholne pijače in izrazi, kot je "ves dan za rosé".

Verjetno bi tudi v teh podobah in akcijah lahko iskali razlog za to, da se je javna podoba ženske, ki uživa alkohol, v zadnjem času precej spremenila. Še leta 2008 je Marjeta Puklavec v diplomskem delu Škodljivo uživanje alkohola pri ženskah navajala, da ženske pogosto doživljajo uživanje alkohola kot del moškega sveta, zaradi tega tudi same zanikajo svoje pitje, saj občutijo krivdo in sram. Glavni razlog naj bi bil ta, da ljudje mnogo bolj obsojajo pijano žensko kot moškega, zato moški večinoma pijejo skupaj in se kažejo vinjeni javno, ženske pa pijejo same in skrivaj.

Z glamurizacijo določenih alkoholnih pijač se je stigma, vse kaže, zmanjšala, a prav ta sproščen odnos do alkohola lahko tlakuje pot v alkoholizem.

Samske ženske še bolj ogrožene

Statistično gledano so, vsaj v ZDA, še vedno samske ženske srednjih let tiste, ki pokonzumirajo več alkohola. Tudi ta prizor je stalnica filmov in serij. Glamurozne ženske, ki v baru nazdravljajo s koktajli, pet prijateljic, ki se ob petkih zvečer dobijo na stalnem kozarcu vina, dveh ali treh, utapljanje zadnjega ljubezenskega razočaranja v kozarcu viskija, medtem ko ti prijateljica ponuja ramo za jokanje.

Profimedia

Te ženske imajo po besedah Adamsove, ki je vodila študijo na temo presežnega pitja alkohola pri ženskah srednjih let, danes za kar 60 % več možnosti, da začnejo prekomerno piti, kot so jih imele njihove vrstnice 25 let prej. Posebej ogrožene so ženske, ki do 35. leta še nimajo otrok.

"To sicer ne pomeni, da želimo kakorkoli obsojati ženske in njihove osebne odločitve glede materinstva, želeli smo le raziskati, katere skupine žensk so najbolj ogrožene in kateri faktorji lahko vplivajo na to ogroženost," je pojasnila Rachel Adams.

Razlika ne nazadnje ni tako velika: čeprav so bile ženske srednjih let doslej najbolj izpostavljene tveganju za prekomerno pitje alkohola, tudi pri ženskah srednjih let z otroki to tveganje narašča - kar verjetno lahko pripišemo prej omenjenemu fenomenu "mamic, ki vinčkajo". Zato lahko zaključimo, da se tveganje za čezmerno pitje med ženskami srednjih let povečuje ne glede na njihov status.

In četudi moški še vedno ostajajo večji porabniki alkoholnih pijač, pa tveganje za smrti, povezane z alkoholom, v ZDA trenutno pri ženskah raste precej hitreje kot pri moških.

Pa Slovenija?

Po podatkih NIJZ v Sloveniji med odraslimi prebivalci, starimi od 18 do 74 let, alkoholnih pijač ne pije samo dobra petina (21 %), več kot polovica (55 %) pa jih pije tvegano ali škodljivo, kar pomeni, da običajno presegajo dnevno mejo manj tveganega pitja alkohola  in/ali so se v zadnjem letu vsaj enkrat opili.

Alkoholne pijače pije 1,6-krat višji delež moških kot žensk, med moškimi je tudi 1,4-krat višji delež tistih, ki pijejo tvegano ali škodljivo.

Vendar se tudi pri nas ženske v pivskem vedenju vse bolj približujejo moškim, je ugotovila raziskava Z zdravjem povezan vedenjski slog prebivalcev Slovenije 2020.

Splošno pravilo je, da lahko ženske zaužijejo tudi manj alkohola od moških. Odrasel moški naj bi lahko spil dve enoti alkohola na dan (2 dl vina ali pol litra piva), odrasla ženska pa le eno enoto.

Poleg tega imajo po navedbah portala Vizita.si ženske, ki zaužijejo tri alkoholne pijače v tednu, v primerjavi s tistimi, ki ne uživajo alkohola, za 15 odstotkov višje tveganje za razvoj raka dojke. Ugotovili so tudi, da se z vsako dodatno popito alkoholno pijačo na dan verjetnost za raka na dojki poveča še za 10 odstotkov.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord