N. V. | 11. 8. 2023, 14:12

Delavci so v tem obdobju med delovnim časom najmanj produktivni (raziskava je pokazala)

Profimedia

To pa so zanimivi podatki ...

Nova raziskava Teksaške šole za javno zdravje A&M je preučevala, kako delavci uporabljajo svoje računalnike, da bi ugotovili, kateri dnevi v tednu so najbolj in kateri najmanj produktivniRaziskovalci so dve leti preučevali uporabo računalnika 789 zaposlenih v velikem energetskem podjetju. 

Da bi dobili objektivne podatke, so izvedli meritve računalnika – merili so hitrost tipkanja, tipkarske napake in aktivnost miške. Nato so primerjali uporabo računalnika ob različnih dnevih v tednu in urah dneva, da bi ugotovili, ali so se pojavili kakšni vzorci.

Najmanj produktivno obdobje v tednu

Vsekakor, petkovo popoldne – na presenečenje skoraj nikogar. Ugotovili so, da se je uporaba računalnika med tednom povečala, nato pa ob petkih občutno padla.

Profimedia

Tako se zdi, da je prepričanje, da so ponedeljki najtežji dan v dnevu, zmotni. Raziskava za Canon USA, ki so jo opravili februarja in so analizirali več kot 2 tisoč delavcev, je pokazala, da je ponedeljek najbolj produktiven dan v tednu. Vsaj tako je trdilo 28 odstotkov delavcev, še posebej tisti, ki se imajo za introvertirane (39 odstotkov).

Poleg tega bi bilo za delodajalce, ki cenijo hitrost ali natančnost, dobro, če naloge dodelijo zgodaj zjutraj in ne popoldne. Zaposleni so bili manj aktivni popoldne in so delali več tipkarskih napak, izsledke raziskave Teksaške šole za javno zdravje A&M povzema New York Post.

Rešitev? Štiridnevni delovni teden

Raziskava bi lahko pomagala poslovnim voditeljem, ko identificirajo strategije za optimizacijo delovne uspešnosti in trajnosti. Na primer prilagodljivi delovni dogovori, kot sta hibridno delo ali štiridnevni delovni teden, bi lahko vodili do bolj produktivnih in osredotočenih zaposlenih.

Profimedia

Štiridnevni delovni teden so že uvedli ponekod v Združenih državah Amerike, Kanadi, Veliki Britaniji in na Irskem. Podjetja od delavcev niso zahtevala, naj pospešijo delo in strpajo pet dni nalog v štiri. Namesto tega so imeli manj sestankov in več časa posvetili osredotočenemu delu. Raziskave so pokazale, da so bili delavci po šestih mesecih manj izgoreli, izboljšalo se jim je zdravje in bili so bolj zadovoljni pri delu.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol