N. V. | 6. 4. 2024, 07:00

Zmanjšajte stres in tesnobo v kuhinji v samo 4 korakih

Profimedia

Tudi vam kuhanje predstavlja vir stresa? Od iskanja receptov do nakupa sestavin in samega kuhanja – nekaterim vse skupaj samo vzbudi negativno razpoloženje. 

Marsikomu je lahko že sama ideja o kuhanju mučna. Pogosto ne vemo, kaj bi kuhali, pa še časa za to nimamo zares, saj ljudje dandanes živimo prehiter tempo življenja. Ko smo izčrpani ali pod stresom, priprava obrokov postane dodatna obremenitev in marsikomu se na čase zdi, da ji preprosto niso kos.

Poleg tega obstaja nenehen pritisk, da jemo zdravo in uravnoteženo. Zaradi tega smo ljudje bolj selektivni pri izbiri hrane, to pa pomeni, da smo poleg vsega drugega še pozorni na izbiro sestavin, izogibanje nezdravim živilom in iskanje alternativnih možnosti, kar poveča čas in trud, potreben za načrtovanje obrokov. Kljub temu se nam lahko na koncu še vseeno zdi, da naš skuhani obrok ni zares zdrav. Družbeni mediji in mediji nasploh pogosto prikazujejo "idealne" standarde, in če se naša hrana ne ujema s temi standardi, to ustvari občutek nezadostnosti ali stresa.

Kuhanje je lahko zelo stresno. Ko smo izčrpani ali pod stresom lahko priprava obrokov postane dodatna obremenitev.

Kuhanje je lahko zelo stresno. Ko smo izčrpani ali pod stresom lahko priprava obrokov postane dodatna obremenitev.

Profimedia

Če želite, da kuhanje postane obred, ki vam zbistri misli, vam lahko naslednji štirje nasveti pomagajo zmanjšati tesnobo v kuhinji:

1. Načrtujte obroke za ves teden

En dan vsak teden si vzemite 10 minut, da si zapišete osnovni in približen načrt obrokov za ves teden – to je strategija za prihranek časa in stresa. Ne pozabite: načrtovanje obroka ni isto kot priprava obroka. Načrtovanje obrokov ne pomeni, da vsak konec tedna porabite ure za pripravo hrane. To samo pomeni, da imate hiter vodnik o tem, kaj boste jedli vsak dan, kar naj vključuje tudi večerjo s prijatelji in podobno. S to strategijo si pomagate pri izbiri in racionalizaciji prehranskih možnosti, prihranite hrano in denar, poročajo na Mixer.hr.

2. Izberite hranljivo hrano

Če izberete recepte ali sestavite obroke, ki vključujejo živila iz več kategorij živil, boste bolj verjetno kombinirali hranila, ki lahko izboljšajo zdravje vaših možganov in zmanjšajo tesnobo. Obroki, ki vključujejo sadje in zelenjavo, bodo povečali raven antioksidantov, ki prav tako pomagajo nadzorovati simptome tesnobe. Obroki, ki vključujejo avokado, fižol, listnato zelenjavo, cela zrna, oreščke in semena (nekatera od teh živil vsebujejo veliko magnezija), lahko pomagajo uravnavati nevrotransmiterje in zmanjšati negativno razmišljanje. Pri uravnavanju anksioznosti velja izpostaviti tudi zdrave maščobe – pridobljene iz morske hrane, govedine, oreščkov, avokada in oljčnega olja.

3. Poiščite (zase) enostaven način

Če vam kuhanje kateri dan predstavlja stres in tesnobo, skuhajte zelo preprost obrok z že napol pripravljenimi sestavinami. Na primer z omakami in zelenjavo v kozarcih, pločevinkah, narezano zamrznjeno zelenjavo in podobno ... Poiščite tudi preproste recepte: jedi v enem loncu ali ponvi, za katere potrebujete le nekaj sestavin.

4. Podajte se na kulinarično potovanje

Ljudje, ki najdejo tolažbo v procesu kuhanja, se običajno ne osredotočajo le na rezultat. Namesto tega je dejavnost od načrtovanja do obedovanja priložnost za uživanje.

Verjeli ali ne – kuhanje je lahko tudi priložnost za uživanje.

Verjeli ali ne – kuhanje je lahko tudi priložnost za uživanje.

Profimedia

Pri kuhanju si vzemite dovolj časa, zavrtite si najljubšo glasbo, osvežite se z osvežilno pijačo in si vzemite čas, da preučite celoten recept. Tudi kuhajte počasi. Na koncu se ne razburjajte, če vaš obrok ni videti kot tisti v revijah. Raje uživajte v okusu in aromi pripravljene hrane. In čestitajte si, da ste skuhali obrok brez stresa.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol