Uredništvo | 8. 8. 2023, 20:00

Česa nikakor ne smete reči tistim, ki so jih prizadele poplave (in kako se umiriti, če ste zaradi dogajanja pod hudim stresom)

Profimedia

Pri odzivih je pomembno predvsem, da smo odkriti in da mislimo resno.

Če ste med srečnimi, ki se jih nedavne ujme niso dotaknile, si, četudi na vso moč sočustvujete s prizadetimi, verjetno težko predstavljate, kako je čez noč ostati brez doma ali imetja.

V takih situacijah je ravno zaradi tega težko najti primerne besede za prijatelje ali sorodnike, ki se jim je zgodilo prav to. Kako jih potolažiti in podpreti?

Za Ono Plus je o tem spregovorila psihoterapevtka Brigita Chuuya Jezeršek, ki je poudarila, da komentar "samo, da ste živi in zdravi, ne obremenjujte se s stvarmi, drugo bo že nekako" za žrtve poplav ni primerna tolažba.

"Izguba ali hudo poškodovan dom predstavlja veliko žalovanje. Uničenje doma, lastnine in dragocenih spominov povzroča globoko čustveno travmo. Za nekoga, ki so mu poplave močno poškodovale dom ali ga je izgubil, mu je uničilo podjetje, prej omenjen komentar ni tolažilen, ampak lahko ljudi spravi v še večjo stisko ter tako razvrednoti njihovo doživljanje," je dejala Chuuya Jezeršek.

"Zato bodimo resnično solidarni drug z drugim tudi z dejanji. Včasih naše besede tolažbe niso potrebne in je dovolj, da smo ob ljudeh, da vedo, da niso sami ter pomagamo, kolikor zmoremo."

Pri odzivih pa je pomembno, da smo iskreni in da resno mislimo, če ljudem ponudimo pomoč. Med nekaj primernimi odzivi po mnenju psihoterapevtke so denimo: "Razumem, da je to zelo težko obdobje za vas. Če karkoli potrebujete, sem tukaj, da vam pomagam," "Mislim na vas in na to, skozi kaj greste. Ne oklevajte me kontaktirati, če potrebujete karkoli" ali "Kdaj vam lahko pridem pomagat?".

Tehnike za umiritev napadov tesnobe

Poročali smo že, da so po oceni psihiatrinje Zdravstvenega doma Sevnica Mojce Zvezdane Dernovšek katastrofalne poplave povzročile "akutno stresno motnjo" pri tako rekoč vseh prebivalcih v državi

Marsikdo, ne le tisti, ki se soočajo s posledicami poplav, se v teh dneh tako spopada z občutki tesnobe, strahu, brezizhodnosti, ki jih spremljajo tudi fizični simptomi.

Brigita Chuuya Jezeršek svetuje, da poskušamo te občutke lajšati z naslednjimi prijemi:

  • Globoko dihanje, sproščanje in tehnike obvladovanja stresa
  • Ohranjanje povezav: pogovorite se s svojimi bližnjimi, delite z njimi svoje občutke. Družba in podpora drugih lahko pomagata lajšati občutek osamljenosti.
  • Omejitev novic: prekomerno spremljanje novic lahko poveča občutke strahu in tesnobe. Postavite si omejitve in se osredotočite na glavne informacije.
  • Vzpostavitev rutine: določite si dnevno rutino, ki vključuje telesno aktivnost, delo, počitek in sprostitev. Strukturirano življenje lahko pomaga ohranjati občutek stabilnosti.
  • Če se občutki tesnobe stopnjujejo, razmislite o pogovoru s strokovnjakom.
  • Zdrava prehrana in gibanje: skrb za svoje telo s pravilno prehrano in telesno vadbo ima pozitiven vpliv na duševno počutje. Sprehodi v naravi lahko pomirjajo misli in prinašajo olajšanje od stresa.

"Pomembno je, da najdete pristop, ki vam najbolj ustreza, in poiščete podporo, če se občutki še poslabšajo," je še povedala za Ono Plus. "Vaše duševno zdravje je pomembno, zato ne oklevajte poiskati strokovne pomoči, če jo potrebujete."

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del