N. V. | 28. 7. 2024, 07:00

Podcenjena človeška vrlina lahko razkriva, da ste genij (samo posebni ljudje imajo to lastnost)

Profimedia

Inteligenca se ne kaže le v številkah – dobrih ocenah ali visoki plači. Veliko o tem, kako pametni ste, pove tudi, kako se obnašate v vsakdanjem življenju.

V svetu zapletenih odnosov in sprevrženih vrednot so mnoge pozitivne človeške osebnostne lastnosti potisnjene na rob. Med njimi so prijaznost, dobrota, sočutje.

Prijaznost

V družbi obstaja več napačnih predstav o prijaznosti. Mnogi zmotno mislijo, da je prijaznost znak šibkosti in neumnosti. Ne verjamejo, da je mogoče biti dober in pameten hkrati. Nekateri trdijo, da je prijaznega človeka lahko izkoristiti, da se ne zna upreti manipulatorjem, da se boji reči "ne", da se strinja z vsemi okoli sebe in da ni sposoben kritizirati. A vse to je daleč od resnice.

Prijaznost je oblika inteligence

Kljub stereotipu, da so visoko inteligentni ljudje sebični in nezmožni vzpostaviti čustvene vezi z drugimi ljudmi, so raziskave pokazale, da to sploh ni pravilo. Pravzaprav se zdi, da obstaja neposredna povezava med inteligenco in sočutjem. Po mnenju psihologa in psihiatra Richarda Davidsona je "prijaznost temelj zdravih možganov".

Prijazni ljudje imajo dejansko visoko stopnjo empatije in zelo dobro vidijo, ko je nekdo slab. Hitro prepoznajo narcise ali manipulatorje in se poskušajo držati proč od strupene družbe. Poleg tega imajo svoje mnenje, ki temelji na resničnih informacijah in se jih ne bojijo deliti z drugimi, a to počnejo zelo pametno.

Prijazni ljudje imajo visoko stopnjo empatije.

Prijazni ljudje imajo visoko stopnjo empatije.

Profimedia

Pomislite na najbolj prijazne in najbolj nesebične ljudi, ki jih poznate. Prepričani smo, da jih vse odlikuje odprtost in pripravljenost na nenehno učenje novega. Prav to dokazuje njihovo inteligenco.

Stephen Hawking je dejal: "Intelekt je sposobnost prilagajanja spremembam." Inteligenca pomeni potrebo po nenehnem pridobivanju znanja in učenju novih veščin.

Tako je inteligenca neločljivo povezana z ljubeznijo in sočutjem, saj se brez sodelovanja drugih ljudi ne more razviti, trdi filozof in pisatelj Džidu Krišnamurti. Inteligenca in prijaznost gresta z roko v roki. Bolj kot je človek prijazen, pametnejši je. 

Čustvena inteligenca

Možno je, da nekateri ljudje z visokim IQ-jem niso zelo čustveno inteligentni in nimajo močne empatije. Tako kot je tudi možno, da niso vsi prijazni ljudje zelo pametni.

Najbolj pametni ljudje imajo oboje – visoki IQ (inteligenčni koeficient) in visoki EQ (čustveno inteligenco). "Pametna glava in dobro srce sta vedno eksplozivna mešanica," je dejal Nelson Mandela

Čustvena inteligenca je vedno bolj cenjena tudi pri delodajalcih.

Čustvena inteligenca je vedno bolj cenjena tudi pri delodajalcih.

Profimedia

Zanimivo je, da je čustvena inteligenca uvrščena med šest najboljših veščin, ki jih lahko potencialnemu delodajalcu dodate v svoj življenjepis. Hiter sodobni svet je prerasel pomen veščin za ljudi, kot sta "sposobnost dela pod pritiskom" in "odličen timski igralec". Glede na poročila Svetovnega gospodarskega foruma o prihodnosti delovnih mest bodo delodajalci kmalu iskali povsem drugačen niz lastnosti delavcev. Že nekaj let ugotavljajo, da čustvena inteligenca velja za eno najbolj potrebnih lastnosti zaposlenih v vsakem podjetju.

Nevljudnost in aroganca sta znak neumnosti

Raziskovalci so dokazali, da imajo rasisti in ljudje s predsodki nižji IQ kot ljudje odprtega duha. Razlog je verjetno v tem, da rasizem in predsodke povzroča človekova nesposobnost prilagajanja spremembam.

Razumljivo je, da se človek boji sprememb. Nihče ne bi nikomur očital zdrave stopnje "strahu pred neznanim". Težava nastane, ko ljudje odločno nočejo sprejeti potrebnih sprememb. To je razlika med pametnimi in neumnimi ljudmi.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere