P. F. | 7. 4. 2024, 08:00

Zakaj najdemo v pisarnah nekaterih terapevtov velika ogledala?

Profimedia

Kaj vidite, ko se pogledate v ogledalo?

"V moji pisarni je obešeno veliko ogledalo. Ne zato, ker bi se tako rada ogledovala v njem, ampak ker je videnje svoje podobe v zrcalu težavno za ljudi, ki jim poskušam pomagati," je za Psychology Today zapisala ameriška psihoterapevtka Jennifer Gerlach, ki je pod drobnogled vzela pomen gledanja v ogledalo z namenom izboljšanja samopodobe.

Izogibanje ogledalom je zelo pogosto, vendar se o tem fenomenu v javnosti ne govori. Ljudje, ki imajo težave s svojo telesno podobo in videzom, se včasih kompulzivno ogledujejo v ogledalu in so razočarano nad tem, kar vidijo. Nekaterim ljudem, ki se borijo z depresijo, nezadovoljstvom nad svojim videzom in nizko samopodobo, pa ogledalo povzroča takšen stres, da jih zakrijejo.

V eksperimentalni študiji so sodelujočim z mejno osebnostno motnjo in sodelujočim brez diagnosticirane motnje ponudili možnost, da se obrnejo proti zrcalu ali stran od zrcala. 90 odstotkov ljudi, ki je imelo mejno osebnostno motnjo, se je odločilo, da bodo gledali stran od ogledala, medtem ko se je za to opcijo odločilo le 26,7 sodelujočega brez motnje. 

Izogibanje ogledalom je nekaj pogostega, vendar se o tem fenomenu v javnosti ne govori.

Izogibanje ogledalom je nekaj pogostega, vendar se o tem fenomenu v javnosti ne govori.

Profimedia

Izpostavljenost ogledalu je terapevtska strategija, kjer terapevt z vajami vodi klienta, da se sooči s svojim odsevom in ga preučuje. Na začetku ta izpostavljenost traja le od ene minute do pet minut. Včasih morajo klienti vaditi nevtralen izraz in opisovati dele svojega telesa brez sodbe. Včasih pa morajo zaznavati, do katerih delov telesa občutijo pozitivne in do katerih negativne občutke. 

Raziskave so pokazale, da lahko takšna izpostavljenost ogledalu sčasoma izboljša posameznikovo zadovoljstvo s svojim telesom in zmanjša izogibanje zrcalom. Temu nekateri terapevti dodajo še kreativno plat in klientom naročijo, naj svoje ogledalo polepijo z besedami in slikami, ki spreminjajo negativno predstavo o sebi. 

Če se težko pogledate v ogledalo, vedite, da niste sami, piše terapevtka. Psihoterapija lahko pomaga vzpostaviti bolj pozitiven odnos s seboj. 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol