Ma.Po. | 14. 2. 2024, 07:00

Američanka ne ve, kaj podariti slovenski družini. Takole so ji predlagali ...

Profimedia

Obiska pri nas to poletje se zelo veseli, jo pa tudi skrbi, da ne bi udarila mimo z izbiro daril.

Do daril imamo vsi poseben odnos. A resnici na ljubo, se teh vsak človek razveseli, sploh če mu je neko darilo všeč. Spominja nas na tistega, ki nam ga je podaril, priča pa tudi o tem, da je nekomu mar za nas. Medtem ima samo obdarovanje povečini enak cilj: razveseliti obdarovanca in pridobiti njegovo oziroma njeno naklonjenost.

Sreča v očeh

Ko obdarovanec darilo odvije ali odpre darilno embalažo, se pojavi iskrica v očeh, sledi širok nasmeh, veselje in tudi ganjenost. In prav to je želja oziroma namen Američanke, ki bo poleti prvič potovala na obisk v Slovenijo. Tu se bo tudi prvič srečala s svojimi daljnimi slovenskimi sorodniki.

Profimedia

Kot je povedala na slovenskem popotniškem forumu, kamor se je obrnila po nasvete, ne pozna slovenskih običajev v zvezi z obdarovanjem na spoznavnem srečanju. Zato jo skrbi: "Ne bi želela udariti mimo in prinesti nekaj, kar bi jih spravilo v slabo voljo," je zapisala. Nekdo jo je takoj skušal pomiriti s stavkom, da ne bo konec sveta, četudi bi prinesla kaj neobičajnega. Prebrali smo lahko tudi mnenja drugih tujcev, da smo "Slovenci skromni ljudje", zaradi česar se ji ni treba bati zamer. A vseeno, kot jim je odgovorila Američanka, bi raje videla, da bi bi bilo njeno darilo priložnosti primerno.

Profimedia

Smo Slovenci res tako posebni?

"Mislim, da se prinašanje daril v Slovenijo ne razlikuje od prinašanja daril drugje v svetu," ji je odgovorila ena od članic. In dodala, da je veliko odvisno tudi od starosti ljudi, s katerimi se bo srečala: "Otroci bodo vedno imeli radi čokolade, starejši pa steklenico vaše dobre lokalne pijače za prebijanje ledu." Neka druga članica se je strinjala s tem, da je najbolje prinesti kakšno posebnost iz domačega okolja: "Nič velikega in dragega, morda kakšno posebno vrsto hrane ali kak domač obrtniški izdelek." Na idejo o lokalnih ročnih izdelkih je ameriška članica odgovorila: "V Ameriki ni nič obrtniškega in ročnega, saj skoraj nimamo več trgovin s tovrstnimi izdelki. Živim tik ob Disneylandu, vendar bi se počutila precej neumno, če bi prinesla kup Miki Mišk ali Disneyjevih figuric."

Tudi ideja o tem, da je iz Amerike sorodnikom najbolje prinesti hrano, je šla svojo pot in predlogi so kar padali: od čokolade, kremnih ploščic, gumijastih bonbonov, javorjevega sirupa do kikirikijevega masla. "Meso je problem, prav tako tudi mehki siri in sveži pridelki, večina druge hrane pa gre brez problema čez carino," je nekdo pripisal.

Profimedia

Nekoč so bile leviske, danes pa ...

"Ko je šla moja družina na obisk v Slovenijo, je oče svojim slovenskim sorodnikom po navadi prinesel Levi's kavbojke, teh so bili neznansko veseli," smo lahko prebrali, seveda s pripisom, da je teh časov konec in da so vse trgovine, ki jih imajo na t. i. Zahodu, že dolgo prisotne v Sloveniji. Danes bi vas čudno gledali, če bi jim prinesli kavbojke, je bil komentar na zapis. Tudi znane ameriške čokolade, kot so denimo Snickers, KitKat, Mars in druge Slovencev danes ne bi več razveselile, saj jih imajo že dolgo na svojih trgovinskih policah. Enako velja za najbolj znan ameriški viski Jack Daniels, ki je nekoč veljal za pravo zlato med darili iz Amerike. "To je bila steklenica, ki si jo je želela imeti vsaka domača omarica za alkohol," je nekdo komentiral.

Profimedia

Kaj torej preostane Američanki? Spet je bila na začetku, predlog Avstralke, ki je slovenskim sorodnikom lani prinesla sestavljanko z motivom avstralske narave za vso družino, jo je zelo navdušil. Skupino pa je najbolj nasmejal predlog slovenskega člana, ki je na vprašanje o darilih kratko in jedrnato odgovoril: "Dajte jim denar, dolarje."

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord