D. D. | 27. 9. 2023, 10:44

Driska in bruhanje na letalu: kako posadke rešujejo krizne situacije in počistijo telesne izločke?

Profimedia/fotomontaža

Medtem ko lahko pričakujete, da boste med letenjem na letalu z več sto ljudmi prišli v stik z virusi in bakterijami, pa verjetno na izpostavljenost krvi, bruhanju in driski večina ljudi ni pripravljena.

Več incidentov v zadnjem času nakazuje na to, da nas telesni izločki med letenjem ne bi smeli presenetiti. Spomnimo, nedavno se je moralo letalo iz ZDA, namenjeno v Španijo, vrniti na odhodno letališče, potem ko je potnik za seboj pustil umazano sled driske.

"Gre za biološko nevarnost, imamo potnika, ki ima drisko, in posadka želi, da se vrnemo v Atlanto," je pojasnjeval pilot na letu 194. Povedal je, da ima eden od potnikov hudo drisko in da je "onesnažil" celotno pot, ki vodi skozi letalo do stranišča.

Drugi potniki na letalu so na družbenih omrežjih delili, kako se je letalska posadka po najboljših močeh trudila očistiti nered s papirnatimi brisačami in razkužilom.

Ne samo driska, tudi kri in bruhanje

To poletje so tuji mediji poročali o več podobnih incidentih. Konec avgusta naj bi dve potnici na poletu družbe Air Canada pospremili z letala, ker nista želeli sedeti na sedežih, na katerih so bili vidni ostanki bruhanja. Očividka je na Facebooku opisala, da sta se dve ženski pred njo hoteli usesti, a so bili njuni sedeži in varnostni pasovi mokri. Čeprav je bila umazanija vidna, jima je posadka zagotavljala, da so bili sedeži očiščeni. 

Ko sta razburjeni potnici skušali stevardesi razložiti, da sta sedež in varnostni pas mokra in da so bili na njunem območju še vedno vidni ostanki bruhanja, se jima je stevardesa sicer opravičila, vendar jima je pojasnila, da je let poln in da ne more storiti ničesar.

Kmalu zatem je k ženskam pristopil pilot in jima dejal, da lahko letalo zapustita same ali pa jih bo varnostna služba pospremila z letala in jih uvrstila na seznam oseb, ki ne smejo leteti, piše Euronews"Pilot je vstal in odšel do sprednjega dela letala, nato pa je po hodniku prišel varnostnik in obe ženski pospremil z letala," je še povedala očividka. 

Podobna zgodba se je zgodila tudi julija, ko je potnik na letalu iz Pariza v Toronto opazil kri pod svojim sedežem. Ko se je lotil čiščenja, ga je stevardesa opozorila naj uporabi rokavice in si umije roke. Pozneje je izvedel, da je bil madež človeška kri, ki je ostala od prejšnjega dne, ko je potnik utrpel krvavitev.

"Kot novinar že 20 let pokrivam Bejrut," je dejal Habib Battah. "Doživel sem vojne, letalske napade, videl atentate, bombe v avtomobilih in komaj preživel eksplozijo v pristanišču. Mislil sem, da sem videl vse. Nisem pa pričakoval, da bom na letalu družne Air France videl več krvi, kot v Bejrutu," je povedal za CNN

Ali so telesne tekočine nevarne?

"Telesne tekočine, vključno z bruhanjem, drisko, krvjo, urinom, na javnih prevoznih sredstvih predstavljajo resno tveganje za prenos bolezni, od norovirusa do resnejših bolezni," je povedala Jenna Brown, strokovnjakinja za okoljsko zdravje.

Brownova je dejala, da je treba v primeru kakršnih koli razlitij tekočino obravnavati kot nalezljivo, prav tako je treba zagotoviti ustrezen nadzorni ukrep za zaščito zdravja oseb v bližini ali osebja, ki se ukvarja s čiščenjem. Z učinkovitim čiščenjem in razkuževanjem območja naj bi odstranili fizikalne, biološke in kemične nevarnosti, ki jih predstavljajo telesne tekočine, vendar lahko slabe tehnike čiščenja okužbo razširijo.

Tako območje je treba takoj izolirati, telesno tekočino pa odstraniti z vpojnimi granulami, posebej zasnovanimi za take primere, s čimer se prepreči tudi prenos nalezljivih bolezni po zraku. Na koncu je treba območje razkužiti, je pojasnila strokovnjakinja. 

"Vse osebje, ki se ukvarja s čiščenjem razlitih telesnih tekočin, mora biti ustrezno usposobljeno, imeti mora osebno varovalno opremo in opremo, da se zaščiti pred okužbami," je nadaljevala. Če območje ni ustrezno očiščeno, je namreč tveganje prenosa še vedno prisotno.

Kako čistijo letala?

Pred pojavom covida-19 so letala med poleti preprosto očistili - odstranili so smeti in posesali tla. Po pandemiji pa so številne letalske družbe uvedle bolnišnično filtriranje zraka, ki vsakih nekaj minut zamenja zrak na letalu. Prav tako vse površine popršijo z antimikrobnim razpršilom. Temeljito pa se letala običajno očistijo na vsaka dva do šest mesecev, še navaja Euronews.  

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol