Marijana Podhraški | 20. 12. 2023, 20:00

Turisti ne vedo, ali obiskati Postojnsko ali Škocjanske jame? Večina jim je odgovorila, da ...

Samo Šmarčan

To, da imamo v Sloveniji zelo pester in zanimiv jamski sistem, nekaterim obiskovalcem povzroča tudi preglavice. 

Slovenija je majhna, a raznolika država, znana po svojih naravnih lepotah. Eno od čudes narave, ki ga turisti nikakor ne smejo izpustiti ob obisku, je tudi naš podzemni svet oziroma naše znamenite kraške jame. Tistim, ki obiščejo katero od njih, ta dogodivščina ostane v spominu za vse življenje. 

Veličasten podzemni svet

Po podatkih Slovenske turistične organizacije (STO) je bilo v Sloveniji doslej odkritih več kot 13.000 jam, vsako leto pa jamarji in domačini najdejo nekaj sto novih. Večinoma se nahajajo v kraškem podzemlju, nekaj pa jih je mogoče najti tudi drugod po Sloveniji. Med najbolj osupljive gotovo spada svetovno znana Postojnska jama, kjer živi človeška ribica. Medtem so Škocjanske jame s svojim z najglobljim podzemnim kanjonom našla pot do Unescovega seznama svetovne dediščine.

Škocjanske jame

Škocjanske jame

Profimedia

Glede na to, da sta tako Postojnska kot Škocjanske jame posebne na svoj način, pri marsikaterem turistu vzbudi željo, da bi obiskal kar obe. A zaradi dolžine njihovega potovanja in časovne omejitve to v mnogih primerih ne gre. Poleg tega bi obiskovalci Slovenije poleg jam želeli videti tudi katero od drugih lepot naše države - in teh imamo na pretek. Katero od dveh najbolj znanih slovenskih jam torej izbrati, je na popotniškem forumu vprašala Američanka Erin.

Škocjanske jame zmagajo

Presenetljivo, ampak večina tistih, ki so ji odgovorili, je priporočala Škocjanske jame pred Postojnsko jamo, čeprav je slednja veliko bolj znana. "Vprašajte katerega koli geologa in povedal vam bo, da so Škocjanske jame bolj edinstvene, zato so tudi zaščitene s strani Unesca," je bil eden od argumentov. "Škocjanske jame so kot kraljestvo škratov iz Gospodarja prstanov. Neverjetno," smo lahko tudi prebrali med komentarji, ki so govorili v prid Škocjanskim jamam.

Našli so se tudi takšni, ki se niti sami niso mogli odločiti, katero od dveh izbrati, obe jami imata svoje pluse in minuse, so pisali. Medtem ko je Postojnska jama turistično bolj urejena — obiskovalcem je v njej na voljo celo električni vlakec, ki je svojevrstno doživetje — se zna zgoditi, da bo v njej prevelika gneča, sploh v poletnih mesecih.

"Labirint rovov in pogled na dvorane s čudovitimi kapniki vam bodo ob obisku Postojnske jame razkrili povsem novo dimenzijo sveta," so zapisali komentatorji.

"Labirint rovov in pogled na dvorane s čudovitimi kapniki vam bodo ob obisku Postojnske jame razkrili povsem novo dimenzijo sveta," so zapisali komentatorji.

Postojnska jama, d.d., arhiv

"Otroci bodo gotovo bolj uživali v Postojnski jami, saj jih bo zaradi vlakca ta nekoliko spominjala na obisk zabaviščnega parka," je bilo zapisano. Škocjanske jame bi po drugi strani zaradi zahtevnosti ter številnih stopnic odsvetovali vsem, ki imajo težave s koleni ali težje hodijo. Ena od komentatork je na tehtnico še enkrat postavila to precej veliko dilemo: "Turistični vlakec proti doživetju Unescove dediščine narave?"  Zaključila je, da sta obe jami čudoviti, sama pa da vendarle prisega na nekoliko večjo pristnost Škocjanskih jam.

Tudi druge možnosti 

"Jami sta tako različni, da je to zame tako, kot bi primerjali jabolka in pomaranče. Vse je odvisno od vašega osebnega okusa oziroma, kaj vam bolj ustreza. Lahko pa eno obiščete zdaj, drugo pa med naslednjim potovanjem v Slovenijo," je bil predlog enega od popotnikov. Ob tem je dodal, da se lahko v primeru obiska v poletnih mesecih odpravi celo na ekspedicijo skozi Postojno, Pivko in Črno jamo.

Profimedia

Domačini so tujcem predlagali, da bi bilo vsekakor vredno obiskati tudi katero od manj znanih slovenskih jam, kot sta denimo Križna jama in Vilenica. "Križna jama je pravi izlet v jamo, razširjeni ogled vključuje čoln in podzemna jezera. Za jamske raziskovalce z licenco so možni tudi dodatni daljši ogledi," je zapisal Slovenec Aljaž in ob tem dodal, da je za tovrstne ekskurzije v podzemni svet potrebna rezervacija že leto vnaprej. Ena od tujih popotnic, ki se redno vrača v Slovenijo, pa je zapisala. "Sama še najraje obiščem Jamo Pekel, doma pa domačim in prijateljem nato povem, da sem se vrnila iz pekla."

Jama Pekel je kraška jama, ki se nahaja severno od Šempetra v Savinjski dolini.

Jama Pekel je kraška jama, ki se nahaja severno od Šempetra v Savinjski dolini.

Wikipedia

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord