uredništvo/STA | 9. 3. 2024, 13:00

Bomo v Sloveniji sploh še lahko smučali? Po katastrofalni sezoni predsednik združenja žičničarjev napoveduje ...

Fotografija je simbolična.

Bobo

Predsednik Združenja slovenskih žičničarjev zatrjuje, da ogromne investicije v infrastrukturo in zasneževanje obetajo, da bo smučanje na slovenskih tleh ostalo priljubljeno doživetje ne glede na vreme.

Predsednik Združenja slovenskih žičničarjev, Boštjan Paradiž, je minulo smučarsko sezono 2023/24 zaradi toplega vremena ocenil kot zelo slabo, kljub temu pa je izpostavil, da so nedavna vlaganja v smučišča imela pozitiven učinek. Poudaril je potrebo po nadaljnjih naložbah v zasneževanje in razvoj celoletne ponudbe, z namenom, da slovenska smučišča ostanejo privlačna ne glede na vremenske razmere.

Bobo

Slovenska smučarska središča so sezono začela z optimizmom, zahvaljujoč evropskim in državnim sredstvom, ki so omogočila večmilijonske naložbe v nove naprave in infrastrukturo. Kljub temu so vremenske razmere, zlasti višje temperature, omejile možnosti za zasneževanje, kar je privedlo do slabših pogojev na nekaterih smučiščih med zimskimi počitnicami.

Paradiž je spomnil na pretekle "zelene zime" v 80. in 90. letih, in poudaril, da so tovrstne razmere del cikličnih vremenskih vzorcev in ne pomenijo konca smučanja v Sloveniji. Izpostavil je, da so naložbe v smučišča, ki so skupno znašale 84 milijonov evrov, že prinesle pozitivne učinke, pričakuje pa, da bodo te še bolj očitne v poletnih mesecih.

Bobo

Poleg izboljšanja zasneževanja je Paradiž poudaril tudi pomen razvoja celoletnega turizma, s čimer bi smučišča postala manj odvisna od zimskih sezonskih razmer. Primerjal je slovenska smučišča z razvitimi alpskimi centri, kot je Kronplatz v Italiji, ki lahko celotno smučišče zasnežijo v 60 urah.

Poleg tehničnih izboljšav Paradiž zagovarja tudi podporo države pri naložbah in poudarja pomen smučarskega turizma za lokalno ekonomijo. Napovedal je pogovore z vladnimi predstavniki o težavah in predlogih za nadaljnji razvoj smučišč, vključno s Kaninom, ki je minulo zimo ostalo zaprto zaradi tehničnih težav.

Na Kopah, kjer je Paradiž tudi direktor, nadaljujejo z naložbami in razvijajo poletne programe, kot so adrenalinski park, pot med krošnjami in kolesarski park, s čimer želijo privabiti obiskovalce vse leto. Prepričan je v uspeh tega modela, ki združuje smučišče, nastanitve in gostinsko ponudbo, ter verjame v nadaljnji razvoj turizma na Kopah.

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere