Uredništvo | 18. 7. 2023, 20:00
Turisti o visokih cenah in slabih izkušnjah nastanitev v Sloveniji: ob njihovih odgovorih bi se morali zamisliti. "Nikoli več sem!"
V medijih je zadnje čase zaslediti novice, da slovenske plaže letos samevajo, kaj o cenah pri nas menijo tuji obiskovalci, kaj jim je še posebej padlo v oko?
Slovenija se je lani na seznamu svetovnega vodiča Lonely Planet znašla na 5. mestu desetih najboljših destinacij sveta, ki jih je vredno obiskati, knjižna izdaja slavnega priročnika je imela celo fotografijo Pirana na svoji naslovnici. Tudi drugače je naša država v zadnjih letih pritegnila veliko pozornosti in priznanj znanih popotniških revij, zaradi hvalnic "majhni podalpski deželici med Italijo, Hrvaško, Avstrijo in Madžarsko" se je k nam začelo zgrinjati vse večje število tujih obiskovalcev, kar ste prav gotovo tudi sami že opazili.
Lepa, a tudi draga
Od Ljubljane in Bleda do Postojnske jame in obale, ob naglem turističnem razcvetu se iz sezone v sezono povečuje tudi število turističnih ponudnikov, ki ponujajo najrazličnejša doživetja in izkušnjo Slovenije. Velik porast je mogoče opaziti predvsem pri številu zasebnih ponudnikov nočitev, na najbolj znanih turističnih destinacijah so na voljo tudi takšni in drugačni hoteli ter penzioni.
Na popotniškem forumu Slovenia Travel Forum na Facebooku, kjer tuji popotniki med seboj izmenjuje izkušnje o potovanju po Sloveniji, običajno pa je zaslediti predvsem hvalnice lepotam naše države, je bilo zaslediti vprašanje, ali se jim zdijo cene slovenskih namestitev letos višje in kakšne se jim te zdijo v primerjavi z drugimi državami.
Že uvodoma je nekaj komentatorjev zapisalo, da so se cene slovenskih namestitev letos skoraj podvojile. "Kot nekdo, ki je bil v Sloveniji v zadnjih 17 letih kar 21-krat (nazadnje letos junija), sem zgrožen nad velikim skokom stroškov namestitve ter najema avtomobila," smo lahko prebrali.
Veliko se jih je strinjalo, da so cene noro poskočile tudi v drugih turističnih državah, nekateri Britanci, ki bodo Slovenijo letos obiskali prvič, so zapisali, da so cene pri njih na Otoku še višje.
"Razmišljam, da bi Slovenijo naslednje leto preskočil in obiskal Italijo ali Hrvaško," je medtem dejal britanski popotnik Michael.
"Za najem avtomobila na grškem otoku Santorini sem plačala 65 funtov (približno 75 evrov) za pet dni, v Sloveniji pa kar 280 funtov (približno 326 evrov) za šest dni, tudi namestitev je bila pri vas letos precej višja, a so cene še vedno primerljive z drugimi evropskimi državami," je povedala Sarah.
Medtem je nekdo komentiral, da so nočitve v sosednji Avstriji znatno nižje, nekdo drug pa, da se je cenovno bolj ugodno nastaniti v vzhodni Sloveniji. Popotnik Michael je na to hitro odgovoril: "Pred kratkim sem bil v Murski Soboti in ugotovil, da so šle cene nočitev kar precej navzgor tudi tam."
Za svoj denar ne dobiš dovolj
"Res je, sploh v okolici Izole in Portoroža so se cene prenočišč zelo dvignile, ob tem pa je kakovost padla. Tudi na Hrvaškem so šle cene navzgor, a še vedno lahko najdete kakovostno namestitev srednjega razreda, kar je v Sloveniji težje," je bilo med drugim navedeno med odgovori.
"Cene so nasploh smešne, od hrane in pijače do nastanitev, ob vsem skupaj je žal zelo padla tudi kakovost, veliko je pohlepnih lastnikov ... hvala, a ne hvala," je bil še en od komentarjev.
Član skupine je opisal svojo izjemno slabo izkušnjo namestitve v Sloveniji: "V Izoli je bila kakovost naše nastanitve obupna, visoka cena, ob tem pa življenjsko nevarne električne in svetlobne armature, plesen v klimatski napravi in ventilatorju, stare prevleke na postelji in nikogar na dosegu roke," je izrazil svoje razočaranje in delil tudi fotografije.
Ob tem je dodal: "Potreben je nadzor namestitev z mestne strani, kdorkoli je takšnemu prenočišču dal tri zvezdice, je odgovoren za to. Nikoli več Izola! Slovenska turistična zveza odlično dela na področju trženja Slovenije, a nima pojma, kaj se dogaja na terenu glede namestitev."
"Lani sem bila na Portugalskem in na Madžarskem, ki sta bili cenovno ugodnejši. Bila sem presenečen nad cenami v Sloveniji, najem avtomobila in hrana sta bila precej dražja od pričakovanega, prav tako nisem vajena plačevanja pohodniških poti. A je bilo vseeno odlično potovanje, čeprav se bom verjetno naslednje leto raje vrnila spet v Italijo," je bila iskrena Američanka Tara.
"Druga Švica, prav zares"
"Turistično povpraševanje se je v Sloveniji v zadnjih nekaj letih povečalo za približno 20 do 30 odstotkov. Večina najbolj priljubljenih turističnih destinacij, kot so Bled, Bohinj in Kranjska Gora, je poleti zelo obleganih, kar močno dviguje cene," je dejal komentator iz Velike Britanije.
Komentatorka Dora je medtem zapisala: "Za postelje v hostlu še nikoli v življenju nisem plačala toliko, kot sem v Sloveniji. Tukajšnji hoteli so v primerjavi z okoliškimi državami zelo dragi, sploh glede na kakovost, ki jo v njih dobite. Kampi so glede na vrednost kar v redu. Cene živil in higienskih izdelkov so po mojem mnenju v Sloveniji prav tako previsoke, verjetno tudi zaradi visokih cen Sloveniji pravijo 'balkanska Švica'. A turisti bodo v prihodnje raje obiskali sosednje države."