Uredništvo | 14. 6. 2024, 08:31

Priljubljena avtorica Desa Muck o nadzorovanju slabih navad: "Čisto vsako jutro ob kavi najprej pomislim na cigareto, a je ne prižgem!"

Miha Fras

Pisateljici je pri tem, da zna na posamezne okoliščine pogledati z več zornih kotov, pomagala tudi psihoterapija.

Vsestranska pisateljica, igralka in voditeljica Desa Muck, ki se je s svojim ustvarjanjem vtisnila v srca številnih Slovencev, je trenutno v sorazmerno dobrem življenjskem obdobju: ni ji več treba pisati za preživetje, temveč lahko producira le, če si to želi, umirjena je in srečna v zakonu z Igorjem Blažino, za katerega je v nedavnem intervjuju za Ono Plus dejala, da "prav lepo spada v to njeno življenje in si ga brez njega v bistvu ne zna več predstavljati".

Nedavno jo je sicer pretresla izguba očeta, vendar pravi, da pri tem nimaš druge izbire, kot da se naučiš živeti z izgubo.

"Naučiti se moraš živeti s tem, da potem, ko človeka ni več, izgine tudi možnost, da bi mu še kaj povedal, ga objel, ga peljal na kosilo, mu kaj odpustil, ali pa on tebi. V mislih jim neprestano sporočam, kaj se mi dogaja. Ko kuham kaj, kar je oče rad jedel, vedno pomislim, kako bi mu teknilo, in mi je težko. /.../ Predvsem pa spoznaš, da ni potrebe, da bi karkoli zameril svojim staršem, ker ti je jasno, da bi jim lahko z lijakom v glavo zlival svojo resnico, pa ne bi pomagalo," je še povedala novinarki One Plus.

"Starši so taki, kot pač so, saj veliko dejavnikov vpliva na to, da postaneš, kar postaneš," je prepričana.

Morda vas zanima tudi:

S psihoterapijo do nadziranja "bedarij"

Pisateljici je pri tem, da zna na posamezne okoliščine pogledati z več zornih kotov, pomagala tudi psihoterapija.

"Psihoterapija je zdravljenje bolečin osebnosti, duše in tudi telesa, saj je to z dušo skupaj stkano in se odziva na vse, kar se v tebi dogaja," pravi, vendar pa poudarja, da ne more reči, da jo je psihoterapija popolnoma spremenila, pomagala ji je le pri tem, da "se je kakšnih bedarij odvadila, da jih ima pod nadzorom".

Sem med drugim spadata prenažiranje, saj je včasih lahko pojedla enormne količine hrane, in kajenje. Že pred časom je nehala kaditi, vendar pa to še ne pomeni, da je po cigareti nehala hrepeneti.

"Vseeno čisto vsako jutro ob kavi najprej pomislim na cigareto," priznava. "Ampak je ne prižgem. Za zdaj. In življenje gre naprej. Notranji premiki se zgodijo v procesu, in to počasi. Tisočkrat ponoviš eno in isto napako, potem pa je počasi ne delaš več."