3. 4. 2020, 17:50 | Vir: STA

Dogodivščine Zverjasca in njegovih prijateljev med epidemijo koronavirusa

STA/Daniel Novakovič

Britanska pisateljica Julia Donaldson in ilustrator Axel Scheffler, najbolj znana kot avtorja Zverjasca, sta protagoniste iz svojih slikanic postavila v situacije, ki jih ljudje doživljamo v času razmaha novega koronavirusa. S podobami želita otrokom pomagati razumeti, zakaj se je treba v času epidemije držati določenih ukrepov, piše britanski BBC.

Na ilustracijah so med drugim upodobljeni Zverjasec, Palčič ter Leni in Lazi, ki se pridno držijo napotkov o vzdrževanju varnostne razdalje med ljudmi in drugih priporočil. Na idejo o prirejenih ilustracijah iz priljubljenih knjig v času koronavirusa je prišel Scheffler, ki se je vprašal, kaj lahko kot ilustrator napravi v aktualnih razmerah.

Kot piše BBC, sicer Scheffler trenutno ustvarja digitalno, neleposlovno knjigo o koronavirusu, ki vključuje resne vsebine in je predvsem informativne narave. Ta bo na voljo prihodnji teden. Ob tem pa si je ilustrator zaželel ustvarjanja lahkotnejših vsebin, s katerimi bi ljudi vsaj malo razveselil, in tako je stopil v stik z Julio Donaldson, navaja BBC.

Izjemno uspešno slikanico Zverjasec sta avtorja izdala leta 1999 in pripoveduje o miški, ki se sprehaja po gozdu, v katerem živi grozno bitje z ostrimi čekani in bradavico na koncu nosu - Zverjasec. Z njim miš straši svoje plenilce, sredi zgodbe pa Zverjasca resnično sreča in mu skuša dokazati, da je pravzaprav ona grozljivejša od njega. Tako ga povabi, naj ji sledi po gozdu.

Po svetu so slikanico prodali v 13 milijonih izvodov, po njej pa so ustvarili tudi gledališko igro in za oskarja nominiran kratek animirani film. Na opozorilni ilustraciji, ki sta jo v času koronavirusa ustvarila njegova avtorja, pa Zverjasec reče miški, preden ji začne slediti na njenem "grozljivem" pohodu po gozdu: "V redu, ti pojdi naprej, jaz pa bom hodil dva metra za teboj!"

Na ilustracijah so upodobljeni tudi Palčičeva družina med telovadbo, s čimer sta želela avtorja opozoriti na pomen fizične aktivnosti v času karantene, dedek in babica iz slikanice Leni in Lazi pa se preko videoklica pogovarjata s sorodnikom in s tem opominjata na pomen ohranjanja stikov s širšo družino, še navaja BBC.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol