Š. T. | 13. 3. 2023, 11:57

Ste vedeli, da je imel Richard Gere dolgoletno prepoved obiska Oskarjev? Preverite, s čim se je zameril

Profimedia

V preteklosti eden najbolj popularnih hollywoodskih zvezdnikov je bil dolgo časa na črni listi Akademije.

Podelitev oskarjev je vedno vrhunec sezone podeljevanja filmskih nagrad, a nekateri hollywoodski zvezdniki si jo morajo ogledati doma pred televizijskimi ekrani. Tudi nekatera največja filmska imena ne dobijo vabila na podelitev nagrad in bleščečo zabavo.

Oskarji pod eno streho združujejo največje, najsijajnejše in najlepše hollywoodske zvezde. A nekatera velika imena iz filmskega sveta so se v preteklosti znašla v situaciji, ko jim je bil vstop na slovesnost prepovedan. Razlogi so različni, na črni listi je bil dolgo časa tudi Richard Gere, ki je dobil dve desetletji trajajočo prepoved, potem ko je v govoru na podelitvi na odru obsodil kitajsko vlado.

Profimedia

Gere je igral v nekaterih najbolj priljubljenih hollywoodskih filmih vseh časov, če omenimo klasični romantični komediji Čedno dekle z Julio Roberts in Častnik in gentleman, triler Izvirni strah in muzikal Chicago.

Leta 1993 je bil Gere na podelitvi oskarjev podeljevalec nagrade in se je odzval na trenutni konflikt Kitajske s pretežno budističnim Tibetom. Igralec je obsodil okupacijo Tibeta kitajske vlade in jo označil za "grozljivo, grozljivo stanje človekovih pravic".

Gledalce je pozval, naj "pošljejo ljubezen in resnico" tedanjemu predsedniku Dengu Xiaopingu v upanju, da bo umaknil svojo vojsko iz regije in jim "omogočil, da spet živijo kot svobodni in neodvisni ljudje".

Njegove strastne izjave so njegovi igralski kolegi sprejeli z aplavzom, Akademija pa ni bila navdušena. Glede na to, da je bil Gere na odru le zato, da bi podelil oskarja za umetniško režijo, je Akademija menila, da je šel korak predaleč.

Takrat pokojni oskarjevski producent Gil Cates naj bi njegov improvizirani politični govor označil za "nezaslišan, odvraten in nepošten". Igralec je bil za 20 let izključen s podeljevanja oskarjev, kar pomeni, da je lahko na oder glamurozne prireditve stopil šele leta 2013.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Richard Gere🔵 (@officialrichard_gere)

Slovesnosti leta 2013 se je po 20 letih udeležil kot voditelj, od takrat pa se ni več vrnil. Njegovo odkrito vedenje je vplivalo tudi na njegovo kariero. Igralec je za The Hollywood Reporter priznal, da so bili producenti in studii manj pripravljeni sodelovati z njim, saj so se bali odzivov donosnega in močnega kitajskega tržišča.

V trilerju Rdeči kot iz leta 1997 je bil Gere v vlogi ameriškega poslovneža na Kitajskem, ki je po krivici obtožen umora. Na novinarskih predstavitvah ga ni bilo, film pa je bil v tej azijski državi cenzuriran. Zaradi "netočnosti" v filmu, kot je navajalo kitajsko veleposlaništvo, je tamkajšnje ministrstvo za radio, film in televizijo prepovedalo sodelovanje s hollywoodskimi studii, povezanimi s tem filmom.

Gere, revija People ga je leta 1999 izbrala za "najbolj seksi moškega leta", je pozval tudi k bojkotu olimpijskih iger v Pekingu leta 2008, pri čemer je poudaril, da je ta odločitev njegovo osebno mnenje.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del