N. V. | 16. 12. 2023, 18:31

Melania Trump spregovorila o "težki izkušnji" med selitvijo iz Slovenije, številni se ji zdaj posmehujejo (VIDEO)

Melania Trump

YouTube/Fox News/posnetek zaslona

Spregovorila je o stiskah, s katerimi se je soočala med preseljevanjem iz Slovenije v Združene države Amerike.

Nekdanja ameriška prva dama Melania Trump je v petek imela enega redkih javnih nastopov. Bila je govornica na slovesni podelitvi ameriškega državljanstva v washingtonskem državnem arhivu. V govoru je spregovorila o stiskah, s katerimi se je soočala med preseljevanjem iz Slovenije v Združene države Amerike. Njen govor je sprožil številne negativne odzive na spletu.

VIDEO: Javno spregovorila o selitvi iz Slovenije

Trumpova, ki je rojena v Sloveniji, je v redkem javnem nastopu delila svojo izkušnjo prebijanja skozi zapletenost ameriškega procesa priseljevanja, potem ko se je preselila v Združene države Amerike, da bi nadaljevala kariero kot model. Nagovorila je 25 priseljencev iz 25 različnih držav, ki so zaprisegli kot novi državljani Združenih držav Amerike.

Razložila je, da se je rodila in odrasla v slikoviti državi Sloveniji ter da sta ji starša vcepila delovno etiko. Leta 1996 je Melania kot manekenka in fotomodel prišla v New York. "Takoj sem vedela, da želim, da Združene države Amerike postanejo moj stalni dom," je dejala. 

A pot do državljanstva je bila zapletena, je razlagala. "Osebna izkušnja ob spopadanju z izzivi imigracijskega procesa mi je odprla oči za kruto resničnost, s katero se soočajo ljudje, vključno z vami, ki poskušate postati državljani Združenih držav Amerike," je povedala prisotnim. Priznala je, da je sama imela največje težave s tem, da je težko razumela imigracijske zakone Združenih držav zaradi zapletenega pravnega jezika. Trumpova je novim državljanom zaploskala "za vsak korak, ki ste ga naredili, vsako oviro, ki ste jo premagali, in vsako žrtvovanje, ki ste ga naredili", da bi pridobili državljanstvo.

Sumljiva pot do državljanstva

Mnogi uporabniki družbenih omrežij opozarjajo na sumljive poti, ki jih je uporabil njen mož Donald Trump, da je pridobil državljanstvo Združenih držav Amerike, ne le njej, temveč tudi članom njene družine. Po poročilu The Washington Posta leta 2018 je Trumpova zeleno karto prejela marca 2001, ko je pridobila vizum, ki je rezerviran za "posameznike z izrednimi sposobnostmi", znan tudi kot "Einsteinov vizum". Trumpova je ena od petih Slovenk, ki so kadarkoli prejele cenjeno Einsteinovo vizo. Leta 2006 – kmalu po rojstvu sina Barrona je prisegla kot ameriška državljanka.

Uporabnica je na družbenem omrežju X zapisala, da se ji zdi žaljivo do novih državljanov, da je bila Trumpova govornica. Obstajajo namreč domneve, da je Trumpova celo lagala med izpolnjevanjem svojega obrazca za priseljevanje, da bi pridobila Einsteinovo vizo. Lagala naj bi o tem, kako izobražena je, je poročal Political Flare. Lagala je, da je diplomirala, resnica pa je, da je študij opustila. Pred leti je to dejstvo priznala.

Leta 2018 sta njena starša – Viktor in Amalija Knavs – prisegla kot državljana po poti, za katero je njen mož večkrat predlagal, da postane nezakonita. To je pot, ki omogoča državljanom Združenih držav Amerike, da sponzorirajo zelene karte za svoje sorodnike, kar njihovim družinskim članom pomaga pridobiti rezidentstvo. Michaels Wildes, samooklicani demokrat in odvetnik za priseljence, ki je zastopal nekdanjo prvo damo Združenih držav Amerike, je za The Hill leta 2018 povedal, da starši Trumpove niso bili deležni posebne obravnave, da bi postali državljani Združenih držav Amerike.

Njen mož je kriminaliziral priseljevanje

Številni na družbenih omrežjih opozarjajo, da je nekdanji predsednik vodil kampanjo na podlagi obljub, da bo zatrl politiko priseljevanja v Združene države Amerike, če bo ponovno izvoljen na položaj, kar je popolno nasprotje zgodbi nekdanje prve dame o tem, kako je njena pot do državljanstva bila "težka". "Melania si drzne govoriti o težki poti do državljanstva, medtem ko je njen mož kriminaliziral priseljevanje in otežil pot do državljanstva," se glasi zapis na Twitterju.

Mnogi njen govor vidijo kot politično taktiko: medtem ko Trump zagovarja nacionalistična stališča, njegova žena pred prihajajočimi predsedniškimi volitvami nagovarja ameriške državljane s priseljenskimi koreninami.