N. V. | 5. 1. 2023, 07:22

Skrita funkcija v Google Earth prikazuje zgodovinske zemljevide: poglejte, kako je bil videti svet leta 1587

Google Earth/posnetek zaslona

Poglejte, kako so kartografirali območje Slovenije.

Mnogi najbrž poznate funkcijo časovne premice na računalniškem programu Google Earth, ki vam omogoča potovanje v preteklost s pomočjo starih satelitskih posnetkov. Te fotografije iz zraka segajo v leto 1930, ko so bile fotografije prvič posnete iz letal. Zdaj so dodali eno možnost: Google Earth ima po novem celo vrsto zgodovinskih zemljevidov.

Zbirka zemljevidov Davida Rumseyja

Google Earth uporablja eno največjih zbirk zemljevidov na svetu: zbirko zemljevidov Davida Rumseyja. Američan Rumsey zbira zemljevide od leta 1980, njegova zbirka zdaj šteje 150.000 izvodov, od 16. do 21. stoletja.

Fizično zbirko lahko občudujete na univerzi Stanford. Skoraj dve tretjini zgodovinskih zemljevidov pa je že digitaliziranih in okoli sto jih je integriranih v Google Earth, poroča nemški portal Techbook.

Zemljevid iz leta 1587

Med sto razpoložljivimi zemljevidi štirje pokrivajo ves svet. Eden od njih ima letnico 1812, dva pa leta 1790. Najstarejši zemljevid, ki zajema zemljo, pa je iz leta 1587. Na Google Earth lahko ta zemljevid občudujemo v obliki globusa – z vsemi njegovimi posebnostmi.

Google Earth/posnetek zaslona

Na tem, najstarejšem zemljevidu, manjka Avstralija, za katero domnevali, da je terra australis (latinsko za "južno deželo"). Šele leta 1606 jo je odkril Nizozemec Willem Janszoon.

Medtem ko so celine praviloma kartografirane precej natančno in zelo podrobno kot na zemljevidih danes, ima pa na primer Japonska popolnoma popačeno obliko in je veliko preblizu Severne Amerike.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord