N. V. | 10. 12. 2022, 09:37

VIDEO: Sanjska služba? Plačan je, da nič ne počne

Profimedia/Twitter/Inside Japan/fotomontaža

Ta fant je prepoznal, kaj zares šteje – človeška bližina. Potrebne niso niti besede, dovolj je samo, da sedi ob osebi in ne počne ničesar druga, kot da preprosto je tam.

V družbi pogosto čutimo pritisk, da moramo vedno delati nekaj produktivnega ali 'koristnega', da bi se počutili cenjeni. Japonec Shoji Morimoto ta odnos izpodbija: kaže, da lahko s tem, da ne počnemo ničesar, veliko zaslužimo.

"Vsi so mi vse življenje govorili, da sem edini, ki ničesar ne počne. Pa sem si iz tega ustvaril kariero," pove za BBC.

Lahko ga najamete

Morimoto svojim strankam v Tokiu ponuja zelo nenavadno storitev. Kariero si je ustvaril tako, da nudi družbo tistim, ki preprosto nočejo biti sami.

Ob tem se ne zapleta v pogovore ali počne kar koli drugega, kot da je samo prisoten na dogodku ali dejavnosti, za katero je bil najet. 

Kljub temu je za storitev, ki jo nudi veliko povpraševanje, saj načrtuje od eno do tri srečanja na dan. Ljudje ga najamejo, da jih spremlja na dogodke ali v prostore, kamor jim je neprijetno zahajati samim. Tisti, ki jim je neprijetno, da jedo sami, ga najamejo za družbo pri kosilu v restavraciji. Tistim, ki se jim je neprijetno samim sprehajati po Tokiu, ga najamejo, da jih spremlja. Pravi, da so njegove stranke pogosto tisti, ki morajo veliko in težko novico deliti s svojimi bližnjimi, on pa je tista tretja oseba, ki jih posluša in se mu lažje izpovejo.

Cena?

Za najem moškega, "ki ne dela nič", boste odšteli 80 evrov. Potne stroške računa dodatno, prav tako pa je pričakovano, da so ostali stroški dogodka, na katerega je povabljen, plačani s strani najemnika.

Čeprav se njegova poslovna pot zdi nekoliko nenavadna, pa dokazuje, kako pomembna je človeška bližina; to, da je nekdo ob tebi – tudi, če ne počne ničesar.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del