L. PA. | 24. 2. 2024, 07:00

Grški jogurt in skir: poznate razliko?

Profimedia

Oba jogurta sta uporabna v različnih receptih in ko si zaželite zdrav obrok, vendar so med njima določene razlike ...

Pred kakšnim desetletjem smo se začeli tudi Slovenci navajati na grški jogurt, ki je danes stalni spremljevalec v prehranski rutini marsikoga, ki prisega na zdrav način življenja in prehranjevanja.

Toda ponudba je iz leta v leto večja in tako danes na policah trgovin poleg grških jogurtov najdemo tudi grški tip jogurta, proteinske jogurte, quark, skir in še kaj.

Sploh skir je zanimiv, saj je še vedno relativna novost v naših trgovinah, poleg tega pa po videzu in teksturi izjemno spominja na grški jogurt, zaradi česar ju marsikdo sploh ne ločuje.

Skir v resnici ni jogurt, ampak ...

Kakšna je torej razlika?

Tradicionalni grški jogurt, ki mora biti proizveden v Grčiji, je narejen drugače kot "standardni" jogurti: ko je fermentiran in zakisan, odstranijo sirotko in ostane zelo gost jogurt, ki ga pogosto uporabijo za pripravo sladic, v omakah, namazih in podobno, piše na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije.

Zaradi odstranjene sirotke ta jogurt ni samo gostejši, ampak vsebuje več beljakovin in maščobe, njegov okus je bolj sladko-kremast.

Ker je pridelan po zahtevnejšem postopku, ima tudi nekoliko višjo ceno, to pa ne bi smelo veljati za grški tip jogurta, ki je v resnici narejen na popolnoma enak način kot običajni jogurti, razen tega, da ima zaradi nekaterih dodatkov milejši in bolj kremast okus.

Skir, že več stoletij značilna sestavina islandske kuhinje, pa je po konsistenci dejansko podoben grškemu jogurtu, a je blažjega okusa. Uživa se kot jogurt, vendar ne spada med jogurte, temveč med sveže sire, tako kot skuta, piše Wikipedija.

Sveži sir nastane tako, da mleku dodajo mlečnokislinsko kulturo in encim oziroma sirilo, ki prispeva h koagulaciji mleka, s tem pa k nekoliko manj kisli in bolj čvrsti strukturi tega fermentiranega mlečnega izdelka, je pred časom poročalo Delo. Po končani fermentaciji sirotko odstranijo na različne načine – z odcejanjem, filtriranjem ali centrifugiranjem.

Skir je v resnici sveži sir.

Skir je v resnici sveži sir.

Profimedia

Pri ameriškem portalu Food Republic so nedavno podrobneje analizirali okusa skira in grškega jogurta in prišli do ugotovitve, da okus skira ni tako oster in tako sladek kot okus grškega jogurta, poleg tega pa je skir zaradi velike količine mleka, ki jo uporabijo pri izdelavi, bolj kremast in gostejši. Če vanj zapičite žlico, bo stala pokonci brez nagibanja, kar se pri grškem jogurtu ne bo zgodilo.

Če si želite drznejši, močnejši in slajši okus, se torej odločite za grški jogurt, za željne bolj umirjenega in 'gladkega' okusa pa je pravo živilo skir. Zaradi te razlike je skir primernejši za uporabo v slanih jedeh, grški jogurt pa lahko nadomesti maskarpone in smetano v sladkih izdelkih, svetuje Elle.

Superživilo

Food Republic pa poroča še, da skir velja za bolj zdravega kot grški jogurt. Oba produkta sta bogatejša z beljakovinami in bolj hranilna kot običajni jogurti, vendar pa skir v primerjavi z grškim jogurtom vsebuje več beljakovin, vitaminov in mineralov, hkrati pa manj sladkorja, maščob in ogljikovih hidratov.

Poleg tega skir pogosto imenujejo kar superživilo: po pisanju Elle naj bi uživanje skira pomagalo telesu pri zdravih kosteh, mišicah, živčnem sistemu in blokirani presnovi, saj izdelek vsebuje manj mlečnih encimov kot običajen jogurt, je pa še vedno primerna alternativa za tiste, ki težko prenašajo mlečne izdelke.

S svojo sestavo z visoko vsebnostjo beljakovin lahko skir ohranja tudi glikemični indeks in zagotavlja občutek sitosti, znižuje krvni sladkor ter omejuje željo po sladkih dobrotah čez dan.