L. PA. | 1. 3. 2024, 14:02
Danes je svetovni dan komplimentov, ste že dali kakšnega? (In zakaj se Slovenci tako slabo odzivamo nanje)
Danes, 1. marca, obeležujemo svetovni dan komplimentov. Vendar pa tako pokloniti iskren kompliment kot ga uspešno sprejeti ni mačji kašelj ...
Prvega marca že skoraj dvajset let obeležujemo svetovni dan komplimentov. A prav komplimenti so nekaj, kar nam Slovencem pregovorno predstavlja manjšo težavo. Znani smo namreč po tem, da težko sprejemamo pohvale.
Da je v stereotipu nekaj resnice, je za oddajo Petek brez pravila na Radiu Prvi potrdila socialna psihologinja prof. Metka Kuhar.
"Empiričnih podatkov, kar se tega tiče, nimamo, lahko pa bi rekli, da smo pod vplivom socializma in nekega kolektivističnega duha razvili neko ponižnost, skromnost, v tem smislu, da ne želimo preveč izstopati iz množice. Naredili smo nekako vrlino iz neke take skromnosti oziroma celo iz tega, da se delamo majhne, da ne želimo izpasti samovšečno," je dejala in dodala, da se strinja, da je skromnost gotovo neka lastnost, kolektivno telo slovenskega naroda, ki se rad prilagaja standardom.
Morda vas zanima tudi:
Zakaj je ljudem težko sprejeti pohvalo?
A če pustimo kolektivno ob strani – zakaj imajo ljudje na splošno težave s sprejemanjem pohval? Metka Kuhar meni, da nekateri mislijo, da bomo imeli zaradi komplimentov od njega v prihodnosti večja pričakovanja, nekateri pa imajo preprosto slabo samopodobo in pohvale ne znajo sprejeti, ker ni skladna z njihovim dojemanjem samih sebe.
Po drugi strani tudi podarjanje komplimentov ni najlažje. Vsi poznamo zavijanje z očmi ob generičnih komplimentih tipa "lepotička", "lepa si kot angel" in podobno, zato je za uspešen kompliment pomembno, da ne hvalimo vsega vsepovprek.
"Smiselno je, da so pohvale dane iskreno, ne le zato, da jih izrečemo. Izhajati moramo iz konkretnih dejanj oziroma ravnanj človeka, ki ga pohvalimo, in biti pri tem čim bolj specifični. Torej da to ni neko prazno govoričenje," svetuje Metka Kuhar, ki je v zgoraj omenjeni oddaji dodala, da pozitiven odziv na dejanje nekoga drugega gotovo ugodno vpliva na komunikacijo in naše odnose nasploh, saj se ljudje, ki smo jih pohvalili, počutijo bolj videne in cenjene.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del