Uredništvo | 3. 12. 2023, 08:00

Virusi v hiši? S čiščenjem teh predmetov preprečite prenašanje med družinskimi člani

Profimedia

Čas virusov in prehladov je naporen, sploh če eden za drugim 'cepajo' družinski člani. Ste vedeli, da je to mogoče preprečiti? 

Higiena je izjemno pomemben dejavnik preprečevanja prehladnih obolenj, sploh pa je pomembna tedaj, ko so ta že v hiši. Najpomembnejši nasvet, ki smo ga v času epidemije slišali ničkolikokrat, je redno umivanje rok s toplo vodo in milom. 

V tem času je pomembno tudi redno čiščenje najbolj 'kontaminiranih' delov doma, ki jih uporabljamo vsi in to zelo pogosto. To so kljuke, stikala (pri čiščenju stikal je potrebna previdnost), ograje. Dovolj bo že, če jih boste vsaj enkrat na dan prebrisali z antibakterijskimi robčki.

Sploh v primeru trebušnih težav je redno čiščenje stranišča zelo pomembno.

Sploh v primeru trebušnih težav je redno čiščenje stranišča zelo pomembno.

Profimedia

Če imate doma bolnika s trebušnimi težavami, je zelo pomembna higiena kopalnice in stranišča. Strokovnjaki svetujejo čiščenje po vsaki uporabi (ali zagotovo vsaj tedaj, ko jo uporabi bolnik). Poseben poudarek naj bo na straniščni školjki, stikalu za splakovanje vode in pipah. 

Prav tako je priporočljiv poseben poudarek na tkaninah. Brisače v tem času perite bolj redno in obvezno vsaj na 60 stopinjah. Ko bolnik ozdravi, obvezno dobro preperite vso posteljnino. Že med boleznijo in tudi po njej dom dobro prezračite, kar je sicer priporočljivo početi prav vsak dan.  

Po tem, ko ozdravi, naj bolnik (če je to odrasla oseba, seveda) dobro očisti svoj mobilni telefon, tipkovnico računalnika in tablico, prav tako očistite daljinec za televizijo.

Računalnik, predvsem tipkovnica, spada med zelo onesnažene predmete.

Računalnik, predvsem tipkovnica, spada med zelo onesnažene predmete.

Profimedia

Če se odločite površine po bolezni še razkužiti, morate vedeti, da vsa razkužila za vse površine niso primerna. Nekatera razkužila so učinkovita na predhodno že očiščenih površinah, druga delujejo tudi na neočiščenih površinah (vse to piše na etiketi izdelka). 

"Razkužila je treba uporabljati previdno in izključno po navodilih proizvajalca. Prostore po čiščenju in razkuževanju, ter večkrat dnevno temeljito prezračimo, tako se zrak, ki lahko vsebuje virus, oziroma morebitne alergene v čistilih in hlape razkužil, izmenja s svežim in čistim zrakom.  Nepotrebni in pretirani izpostavljenosti razkužilom, kot drugim škodljivim kemikalijam, se je treba izogibati," je bilo navodilo NIJZ v času epidemije, ki pa prav tako velja v času drugih prehladnih obolenj. 

 

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere