A. Ko. | 6. 3. 2023, 19:00
Kako ustvarjanje s tekstilom vpliva na zdravje?
Ko življenje teče gladko in brez večjih pretresov, morda dobrodejni učinki ustvarjanja s tekstilom niso tako izraziti. Ko pa se življenje nepredvidljivo zasuče in se v njem pojavi več stresa kot običajno ali je okrnjeno zdravje, družabno in profesionalno življenje, so vplivi ročnih del na kakovost življenja, blagostanja in zdravja opaznejši in pomembnejši.
Izum niti, šivanja in predenja sega 20.000 ali 30.000 let v preteklost. Tako imenovano revolucijo niti je povzročila iznajdba sukanja peščice kratkih tankih vlaken v dolgo in trpežno nit, prejo ali vrvico.
V večini kultur je bila izdelava tekstila poleg skrbi za otroke in dom osrednja aktivnost žensk. V 21. stoletju je ponovno prišlo do razcveta tekstilnih ročnih del, kar dokazuje vse večje zanimanje mladih za pletenje, kvačkanje, prešivanje, krpanje in druge tekstilne ročne spretnosti. Delno je razlog za spremembo odziv na potrošniško kulturo, globalizacijo, podnebne spremembe in odtujenost v informacijski dobi, predvsem pa potreba po povezanosti, kolektivni identiteti, zdravih življenjskih okoljih in pripadnosti.
Ustvarjalne aktivnosti s tekstilom dokazano pozitivno učinkujejo na dobro počutje, kakovost življenja in zdravje. Ženske so že od nekdaj uporabljale tekstil, da so izrekale neizrekljivo, lajšale svoje bolečine in se povezovale z drugimi ženskami, ki so jih razumele in z njimi delile simboličen pomen svojih podob. Rokodelke opažajo, da so med delom s tekstilom bolj sproščene, prilagodljivejše in se lažje spoprijemajo s stresom, ki ga doživljajo. Pomembni učinki druženja ob ročnih delih so namreč smeh, varen socialni prostor in udobje, kar stimulira naravni telesni sistem zdravljenja.
Avtorica besedila Jasmina Ferček in avtorica podobe Tjaša Bavcon sta s skupnimi močmi ustvarili izvirno domačo knjigo Moč tekstila, ki bralce s praktičnimi napotki vodi v ustvarjanje s tekstilom na bolj čuječ, samoraziskujoč in izpolnjujoč način.
Knjiga združuje avtoričina spoznanja o tem, kako ustvarjanje s tekstilom vpliva na telesno, psihično in socialno dobrobit. Čas, preživet ob ustvarjanju, vzbuja čustveno navezanost na izdelek, rokodelka zanj skrbi in ga kot svojega otroka razkazuje z ljubeznijo in ponosom. Daje ji pomembno identiteto in mesto v svetu. S tem, ko je izdelala nekaj kakovostnega in dolgotrajnega, uporabnega in funkcionalnega, unikatnega in estetskega, v svojim in v očeh drugih pridobi na pomembnosti. Vanj je vložila čas, energijo in ljubeče občutke.
Izdelki so namenjeni družinskim članom, domu ali obdarovanju – so simbol rokodelkinih veščin, simbol povezanosti, ljubezni in bližine.
"Dovolim si doživetje strasti, zanosa. Glasno govorjenje s sabo. Evforijo. Predajo." V knjigo so vključene tudi izjave in spoznanja rokodelk o vplivih in pomenih tekstilnega ustvarjanja ter navodila za izdelavo različnih tekstilnih projektov za samostojno delo in skupinska ustvarjalna druženja. Večina predstavljenih projektov je avtorsko delo kolektiva Oloop, ki so nastali v njihovi desetletni praksi dela z ranljivimi ženskimi skupinami.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del