Matjaž Šerkezi | 21. 4. 2023, 19:00

Pomembna je želja pomagati ali kako so mi Mali Junaki spremenili pogled na življenje

Matjaž Šerkezi

Bi radi postali gorski reševalec ali reševalka? Vas zanima, kako? So jamarski in gorski reševalci enako usposobljeni in kaj je posebnost reševanja iz visokih stavb.

Prejšnji konec tedna smo lahko v medijih brali o zahtevni reševalni intervenciji slovenskih jamarskih reševalcev iz jame pri Dolenji vasi pri Cerknici. Poškodovala se je jamarka, ki ji je na glavo padel večji kamen. Dobil sem vprašanja, ali smo pri tem gorski reševalci kaj sodelovali. Odgovor je ne.

Matjaž Šerkezi

Lahko, da je kdo od teh jamarjev gorski reševalec, ampak reševanje iz jam je posebno, kot je reševanje v gorah. Res, da sta določena tehnika reševanja in oprema podobni, gre pa za čisto druge izkušnje in znanja. Slovenski jamarski reševalci so vrhunsko usposobljeni, kar so še enkrat dokazali v epskem reševanju in skrbi za ponesrečenko. 

Obiskal sem nekaj jam, bil nad njimi navdušen, nikoli pa se nisem ogrel, da bi to zares počel. Iz preprostega razloga, ker se nisem počutil svobodno in sproščeno, utesnjen občutek. Vse to, kar mi zares nudijo gore. S tem razlogom še toliko bolj spoštujem delo jamarskih reševalcev.

Matjaž Šerkezi

Gorski in jamarski reševalci pa sodelujemo. Tako smo s pomočjo Maksa Merele, ki sem ga spoznal pred leti, in ekipo jamarskih reševalcev iz jame Vetrnica na Veliki planini potegnili motorne sani. Sodelovali smo tudi pri čiščenju vrtač, ki so bile polne smeti. 

Matjaž Šerkezi

Gorski reševalci rešujemo v gorah in tudi v urbanih okoljih, z visokih stavb, kjer sodelujemo z gasilci. Reševanje v urbanih okoljih je namreč drugačno, nevarnejše in skriva drugačne pasti kot gorski svet. Izdelava sidrišč na vrhu stavb je zahtevna, saj po navadi ni sidrnih točk, oprema mora biti odporna proti ostrim robom in kemikalijam, vrvi morajo biti posebej zaščitene na robovih, da jih ne poškoduje ...

Matjaž Šerkezi

V začetku covida, ko se je zapirala država, me je Žiga X Gombač prosil za sodelovanje pri izvedbi koncerta s stolpnice. Gorski reševalci iz Kamnika smo člane skupine Imset spustili na sredo stolpnice TR3 na Trgu republike v Ljubljani, kjer so odigrali svoj repertoar. Takrat smo morali pripraviti celoten načrt, da smo zagotovilo vso potrebno varnost in za vse nas je to bil velik izziv. Pustimo ob strani, da smo morali prepričati tudi policijo, ki nam je šla na roke, saj je koncert potekal ravno v času, ko je v nasprotnem parlamentu potekala seja za zaprtimi vrati.

Poseben izziv pa predstavlja tudi spust Božičkov s Pediatrične klinike v Ljubljani, pri katerem sodelujemo gorski in jamarski reševalci. A takrat me bolj kot misel, kako pripraviti vse za varen spust, pretresejo oči otrok, ki se borijo za življenje. Ti Mali Junaki so spremenili moj pogled na življenje in kaj so prave vrednote. 

Matjaž Šerkezi

V mengeškem Leku smo imeli skupno vajo vsi predstavniki sistema civilne zaščite. Gorski reševalci smo bili zadolženi, da ko gasilci ukrotijo ogenj, z visoke stavbe transportiramo poškodovano osebo. Vaja je potekala usklajeno, kot bi sodelovali vsak dan. V nekem trenutku me je roka potegnila nazaj. Obrnem se. Bil je gasilec z masko in zaščitno opremo. Pokaže mi na tekočino na tleh. Strupena kemikalija.

V gorah kemikalij ni in teh izkušenj nimamo. S tem razlogom je toliko pomembno sodelovanje različnih reševalnih služb in predvsem zavedanje, da če želimo pomagati, moramo najprej poskrbeti za osebno varnost in varnost moštva. To je tudi prva usmeritev pri nudenju laične prve pomoči. Najprej poskrbi zase in za tiste, ki niso poškodovani, potem pa pristopi k ponesrečencu. Žal ima po krivulji preživetja najmanj možnosti, in če smo v ihti po pomoči poškodovali sebe, s tem nismo naredili nič. 

Matjaž Šerkezi

Kako postati gorski reševalec

Veseli bomo vsakega dekleta in fanta, predvsem mlajše, saj je teh iz leta v leto manj. Sam sem se takrat GRS Prevalje, danes GRS Koroške, pridružil pri rosnih šestnajstih letih. 27. let že delam to poslanstvo in so obdobja, ko sem bolj in so obdobja, ko sem manj aktiven. Pravijo, da je pomembno, da je srce na pravem mestu.

Vse skupaj se začne z ljubeznijo do gora in željo po raziskovanju. Osnove planinske šole so abeceda. Sledi alpinistična šola, ki jo organizirajo alpinistični odseki in klubi. Po letu dni postaneš mlajši pripravnik. Seveda, če opraviš vse izpite in nabereš dovolj alpinističnih vzponov. Mlajšemu pripravniku sledi staž starejšega pripravnika, in nekje v obdobju treh let od vpisa v alpinistično šolo, če imaš vse pogoje, lahko pristopiš k izpitu za alpinista, pod okriljem Komisije za alpinizem Planinske zveze Slovenije.

Matjaž Šerkezi

Kakšni so pogoji?

Najmanj 30 različnih kopnih (letnih) alpinističnih vzponov v najmanj dveh različnih gorstvih: 

  • od tega najmanj 5 vzponov, višjih od 500 metrov z oceno IV ali več (kot prvi ali izmenično v navezi),
  • od tega najmanj 5 vzponov, višjih od 300 metrov z oceno IV ali več (kot prvi ali izmenično v navezi).

Najmanj 15 različnih zimskih alpinističnih tur (pristopi, smeri, turni smuki, ledni slapovi - vsaj 100 metrov): 

  • od tega 5 smeri kot prvi ali izmenično v navezi z oceno II/3 ali več,
  • od tega 5 slapov kot prvi ali izmenično v navezi z oceno WI3 ali več,
  • od tega 5 ostalih vzponov (pristopi, turni smuki ...).

Najmanj 1 alpinistični vzpon (ali pristop) na vrh nad 3500 metrov.

Matjaž Šerkezi

Ko postaneš alpinist z uradno diplomo, si odpreš možnost, da pristopiš h gorskim reševalcem, kot pripravnik. Staž pripravnika traja tri leta in v tem času spoznaš posebnosti reševanja v različnih razmerah in letnih časih, reševanje iz sedežnic, pa delo s helikopterjem, radijsko komunikacijo, prvo pomoč … Gorski reševalec pa postaneš, ko opraviš izpit pred državno izpitno komisijo iz letne in zimske tehnike reševanja, opraviš 80-urni tečaj prve pomoči in usposabljanje za modul A za delo s helikopterjem. Pa verjetno sem še kaj pozabil. S tem ko postaneš gorski reševalec, pa se tvoja pot resnega dela šele začne. Pri vsem skupaj pa je pomembna želja pomagati. Lepo vabljeni.