D. D. | 1. 8. 2023, 15:45

Preprosti triki, s katerimi vam hekerji hitro ukradejo Instagram profil (navodila, kako se zaščititi)

Profimedia

Številni spletni uporabniki so v zadnjem času zasledili porast vdorov v profile na Instagramu. Kaj storiti v tem primeru? 

Instagram je poleg Facebooka eden najbolj priljubljenih družbenih omrežij, saj med drugim ponuja tudi možnost za dober zaslužek. Z objavo fotografij in videov lahko s svetom delite utrinke iz svojega življenja, če imate dovolj sledilcev, pa vam to lahko prinese tudi kakšen evro. Ali veliko evrov, če ste dovolj priljubljeni ...

Ob vdoru popolnoma prevzamejo nadzor

Toda večje število sledilcev ne prinaša zgolj zaslužka, temveč tudi določene nevšečnosti. Med drugim so dobro obiskani profili zelo zanimivi za hekerje. Ti ne prežijo zgolj na navadne uporabnike, temveč vse bolj "napadajo" javne osebnosti. Spomnimo, v teh dneh so vdrli v Instagram profil nekdanjega predsednika republike Boruta Pahorja, žrtev hekerjev pa so v preteklosti bili tudi Katarina Čas, Katarina Benček, Žan Serčič, Tim Kores in številne druge znane osebnosti.

Tudi Katarina Benček je že bila žrtev hekerjev.

Tudi Katarina Benček je že bila žrtev hekerjev.

Instagram zgodba/Katarina Benček

Ravno taki neprijetni dogodki nas prisilijo, da vse več pozornosti posvečamo varnosti na spletu in da smo glede posredovanja osebnih podatkov toliko pazljivejši. Gorazd Božič, vodja SI-CERT (nacionalni odzivni center za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij), pojasnjuje, da lahko ob vdoru hekerji popolnoma prevzamejo profil, ga spremenijo ali pa ga uporabljajo pod imenom nosilca originalnega profila, kar pa je odvisno od motiva. "Če delujejo pod nosilcem originalnega profila, jim to lahko kvečjemu pomaga, da v imenu te osebe sledilce potem še lažje prepričajo, da bi kliknili na neko goljufivo shemo," pravi Božič.

Vdor v profil je precej preprost

Metoda vdora na družbenem omrežju se imenuje phishing in označuje kibernetski napad, pri katerem napadalci zavedejo žrtev do te mere, da jim sporoči občutljive podatke. Po Božičevih besedah je vdor v Instagram precej preprost. Hekerji ustvarijo lažno spletno stran Instagrama, na katero z izgovorom zvabijo uporabnike in prepričajo, da vpišejo uporabniško ime in geslo. Podatki se dejansko posredujejo goljufom, ki jih nadalje uporabijo za različne namene.

Velikokrat se zgodi tudi, da zbrišejo obstoječe vsebine, kar se je zgodilo tudi v primeru vdora v Instagram profil nekdanjega predsednika republike. "Če nimate dvostopenjskega preverjanja identifikacije, ko ob prijavi dobite še kodo na SMS, dobijo dostop do profila. Spremenijo lahko kontaktne podatke in elektronski naslov ter tako prevzamejo vaš uporabniški račun. Težava pa se pojavi, ko morate matično podjetje Instagrama (Meto) prepričati, da čim hitreje ukrepa," je za N1 še povedal Božič.

Vdor v profil je za hekerje zelo preprost.

Vdor v profil je za hekerje zelo preprost.

Profimedia

Kako ukrepati?

Najbolj varno je, da nikoli ne klikamo na povezave, ki vas nagovarjajo k vpisu gesla prek povezave v sporočilu. Kot pravijo na SI CERT, gre najpogosteje za obvestilo, da objava krši pravila skupnosti ali avtorske pravice. Lahko pa upravljavci prejmejo tudi lažno obvestilo, da izpolnjujejo določene pogoje in so upravičeni do statusa preverjenega uporabnika (angl. Verified Account). Če vas vseeno premami, da kliknete, pa Varni na Internetu svetujejo, da se čim prej obrnete na podporne strani platforme in vdor takoj prijavite

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol