L. PA. | 20. 1. 2024, 07:00

Bi morali knjigo vedno prebrati do konca, tudi če vam vsebina ne ustreza? Strokovnjakinja svetuje

Profimedia

Vsaj 80 % tega, ali nam bo knjiga všeč ali ne, je odvisno od našega razpoloženja.

Tudi vi trpite za nenavadno obliko perfekcionizma v povezavi z branjem? Ko začnete brati knjigo, ste odločeni, da boste prišli do konca, ne glede na to, kako težka ali nezanimiva je ali kako močno vam ne ustreza avtoričin ali avtorjev slog.

Prepričani ste namreč, da problem ni v knjigi, temveč v vas: ob branju niste dovolj zbrani ali razpoloženi, knjige ne razumete ali kaj tretjega. 

Niste edini, s tovrstnimi bralnimi težavami se soočajo bralci po vsem svetu, ki se jim na nočnih omaricah in knjižnih policah kopičijo ducati začetih knjig, za katere se prepričujejo, da jih bodo nekoč dokončali.

Nancy Pearl, znana ameriška knjižničarka in avtorica uspešnic, je zato že pred dobrim desetletjem, ko je v radijsko oddajo, v kateri je gostovala, klicala bralka, ki je razložila, da v knjigi, ki jo trenutno bere, res ne uživa, a si ne pusti, da bi kar obupala nad njo, izumila "pravilo petdesetih": če imate manj kot petdeset let, je dovolj, da preberete petdeset strani vsake knjige, po kateri posežete; če vas po tistem še vedno ne pritegne, imate dovoljenje, da branje opustite.

Morda vas zanima tudi:

"Če pa vas po prebranih petdesetih straneh zanima le, kdo je morilec ali kdo se poroči s kom, pa preberite še zadnjo stran in nato obupajte," je dejala za The Washington Post.

Ključno je razpoloženje

A ker z leti čas postane še bolj dragocen, po petdesetem velja malo drugačna formula: od številke 100 odštejte svoja leta. Tako boste dobili število strani, ki jih je vredno prebrati, preden preskočite na naslednjo knjigo.

Vseeno pa je celo Pearlova sama priznala, da ne sledi vedno svojemu pravilu: včasih knjigi nameni še manj časa. "Če se začnem hitro zelo dolgočasiti ali me znervira avtorski glas, takoj preneham z branjem."

Če se še vedno počutite krive, ker ste obupali nad neko knjigo, imejte v mislih, da to morda vseeno ni dokončno. "Vsaj 80 % tega, ali nam bo knjiga všeč ali ne, je odvisno od našega razpoloženja," pravi Nancy Pearl, ki je Igro prestolov Georgea R. R. Martina odložila dvakrat, tretjič pa jo je popolnoma posrkala vase.

"Vsi to počnejo"

Kar nekaj bralcev je za The Washington Post dejalo, da je pandemija koronavirusa spremenila njihove bralne navade v smislu, da so postali res sebični v zvezi s tem, katerim knjigam bodo namenili svoj čas. "Dala mi je dovoljenje, da se ukvarjam le s stvarmi, ki so zame zares pomembne," je dejal eden od njih.

Če kljub temu še niste čisto tam in ste se znašli v bralski črni luknji zaradi množice knjig, ki ste jih začeli brati in vam ne odgovarjajo, zdaj pa jih nekako ne morete opustiti, vam morda v prihodnosti lahko pomaga to, da knjig ne kupujete "na blef", ampak si priskrbite e-vzorec ali pa v knjigarni pred nakupom preberete vsaj stran ali dve, da vidite, ali vam avtorjev ali avtoričin slog ustreza.

Sicer pa imejte v mislih: vsi, ki se ukvarjajo s knjigami, so že kdaj obupali nad kakšno in jo odložili neprebrano: lastniki knjigarn, knjižničarji, celo profesorji literature.

"Obupala sem celo nad knjigami, ki so bile med predpisanim branjem študentov, če me branje ni dovolj prepričaIo in če so bili študentje dovolj odklonilni do njih. Včasih moraš pač narediti, kar moraš narediti," je za The Washington Post povedala Cynthia G. Bazinet, upokojena učiteljica angleščine iz Kanade.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol