D. D. | 4. 9. 2023, 20:00

Starši, pozor! Kdaj je pravi čas, da ima vaš otrok svoj telefon? (Strokovnjak razkriva)

Profimedia

Telefon je najbolj priljubljena in uporabljena digitalna naprava, saj ga uporablja šest milijard ljudi.

V sodobnem svetu, ko nas tehnologija prehiteva po levi, se predvsem starši soočajo z dilemo, kdaj je pravi čas, da lahko otrok začne uporabljati računalnik in kdaj lahko dobi svoj telefon.

"Argument, da je tehnologija del našega življenja, da je to prihodnost in da se morajo otroci z njo seznaniti že zelo zgodaj, je nesmiseln," meni Manfred Spitzer, nevroznanstvenik in vodja Univerzitetne psihiatrične bolnišnice v Ulmu.

Le malokdo je pred desetimi leti pomislil, da bo v naše življenje tehnologija tako močno vpeta. Kdaj pa je pravi čas, da se z njo sreča otrok?

Najbolj uporabljena digitalna naprava

Najbolj uporabljena digitalna naprava je mobilni telefon, po vsem svetu ga namreč uporablja že več kot šest milijard ljudi. Če je še pred nekaj leti služil le za klicanje in pošiljanje sporočil, pa je danes veliko več kot to, s številnimi funkcijami je namreč postal računalnik v malem. Dejstvo je, da je mobilne telefone potrebno sprejeti kot del vsakdana tako odraslih kot mladostnikov in otrok.

Straši smo največkrat slab vzgled.

Straši smo največkrat slab vzgled.

Profimedia

Kaj pravijo strokovnjaki?

Naši otroci so se rodili v dobi mobilnih telefonov, zato življenja brez niti ne poznajo. Pa je to zadosten razlog, da mu ga kupimo že v zgodnjem otroštvu? Kdaj je pravi čas za prvi telefon je večna dilema staršev. Marko Juhant, pedagog, predavatelj in avtor številnih knjig o vzgoji otrok, pravi, da ni odločilna starost, ampak zrelost. "Otrok naj dobi telefon takrat, ko zna skuhati štiri različna nedeljska kosila - 4 juhe, 4 glavne jedi s prikuho, 4 solate in 4 različne sladice. Velja za dekleta in fante. Najmlajši otrok, ki ga poznam po tem dosežku, je imel dobrih 9 let," je povedal za Metropolitan. si.

Včasih nekdo reče, da noče, da bi bil njegov otrok edini brez pametnega telefona, ker bi bil potem osamljen. Veliki pritiski pa so tudi s strani vrstnikov. Kako naj se otrok temu upre? "Če otrok telefona nima, naj jim reče: 'Imam čudaške starše, ki verjamejo, da telefon škoduje, zato ga še nimam. Ampak delam na tem!' Pogovor se potem suče o starših vseh prisotnih in njihovih lastnostih, otrok brez telefona ni izločen, ne čudak, ne reven," pravi Juhant.

Postavite jasna pravila

Kupiti otroku telefon samo zato, ker si ga želi, seveda ni najbolj smiselno. Preden greste v nakup, presodite, ali ga resnično potrebuje ali ga samo želi. Nekateri otroci so že v zgodnjih letih primorani hoditi sami v šolo, zato starši menijo, da telefon potrebujejo. Številni strokovnjaki menijo, da je v tem primeru nakup telefona povsem upravičen, vendar mu morate postaviti jasna pravila glede uporabe.

Otroku postavite jasna pravila glede uporabe telefona.

Otroku postavite jasna pravila glede uporabe telefona.

Profimedia

Dejstvo je, da lahko z omejevanjem otroku tudi škodimo, zato je pomembno najti pravilno ravnotežje med preveč in premalo. Pri tem pa morajo biti seveda straši dober vzor. Juhant pravi naj starši za začetek odložijo telefon, ko pridejo domov in ga popolnoma utišajo. "Služba je vedno samo izgovor. In potem se s pristnim zanimanjem, kot na telefonu, ukvarjajo z otroki. Če bi toliko kot telefon božali svoje partnerje in otroke, bi imeli bolj zadovoljne in srečne družine. Za zbujanje imajo starši uro, da še v postelji ne visijo na raznih aplikacijah, kar sicer tako radi očitajo mladini. Vsi telefoni naj ostanejo v dnevni," pravi pedagog.

Dejstvo je, da so pametni telefoni del naših življenj, zato je prav, da se preden ga kupite svojemu otroku, z njim pogovorite in postavite določena pravila:

  • Otroka opozorite na to, da se vedno oglasi na vaš klic.
  • Pred nalaganjem aplikacij naj otrok vedno vpraša za dovoljenje.
  • Postavite pravila, kdaj in koliko časa lahko dnevno uporablja telefon.

Eno izmed najbolj pomembnih pravil, ki ga izpostavljajo strokovnjaki, pa je, da otrok ne uporablja telefona vsaj eno uro pred spanjem.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord