Marijana Podhraški | 5. 5. 2023, 18:01
Oh, te čudovite smeti: iz stvari, ki jih drugi zavržemo, izdelujeta trendovske modne dodatke
Torbice, denarnice, obeski in še veliko drugega. Izdelki Maje Rijavec in Alenke Kreč Bricelj so glamurozni, praktični, zelo moderni, obenem pa jim lahko pripišemo tudi to izjemno lastnost, da rešujejo naš planet.
Vsaka, še tako nam ljuba stvar, enkrat postane smet in s tem tudi breme za naravo. Maja Rijavec in Alenka Kreč Bricelj, ki sta svoji moči združili v kulturno-ekološkem društvu Smetumet, pravita, da se je smeti pomembno zavedati, še preden te nastanejo. V primeru, da so že nastale, pa razmisliti o njihovi ponovni uporabi, načinu predelave, popravilu, nadgradnji in podaljšanju življenja.
Za trajnost, življenje brez plastike, ohranitev našega planeta za naslednje generacije ter skrbno in odgovorno lokalno delovanje si prizadeva tudi Evropska unija. V okviru letošnjega dneva Evrope nas predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji vabi na edinstven dogodek, ki bo 9. maja od 12. ure dalje potekal na ljubljanskem Kongresnem trgu. Pod krovno temo trajnosti v EU nas bodo strokovnjaki z različnih področij na stojnicah skozi praktične primere naučili mnogih dragocenih, okolju prijaznih rešitev bivanja in sobivanja.
Novo življenje odpadnih materialov na kreativen način
Večini ljudi smeti predstavljajo nekaj odvečnega, česar se je treba za vedno znebiti. Kaj pa vam predstavljajo smeti?
Za nas smeti predstavljajo enega od največjih okoljskih problemov. Predvsem pa se smeti ne moremo za vedno znebiti, samo potisnemo jih tja, kje nam niso več tako vidne, nekam v nezavedno. Mi smeti razumemo predvsem kot vir za izdelavo novih uporabnih predmetov in materialov.
View this post on Instagram
Kakšne smeti vse zbirate in kaj naredite z njimi? Kakšna je pot od smeti od konkretnega izdelka in kaj se z njim potem zgodi? (na vaših družbenih medijih sem denimo videla kvačkane torbice, ki so nastale v sodelovanju z Almiro Sadar)
Zbiramo predvsem smeti, ki so tipske. Zato so najbolj primerni industrijski odpadki, ker dobimo enake vrste material v količinah, ki jih lahko predvidimo. Najpogosteje se odločamo za uporabo kompozitnih odpadkov (kot so recimo tovornjakarske in oglaševalske cerade), ki jih je nemogoče učinkovito reciklirati in zato končajo v sežigalnici ali na deponiji.
Pri oblikovanju izdelkov vedno izhajamo iz materiala, saj verjamemo, da so samo dobro oblikovani in lepi izdelki zares trajnostni. Z Almiro Sadar smo oblikovali kolekcijo torb, ki se imenujejo Kvačkanke. Skupaj smo prišli do res dobrih rešitev, ki povezujejo odpadni material z ročnim delom, sedaj pa tako ona kot mi, razvijamo te rešitve skozi nove izdelke. Eden od teh so tudi DIY (naredi sam, op. a.) kompleti, ki smo jih pripravili za Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji.
View this post on Instagram
Smeti kot velik izziv za človeštvo
Katere smeti so za naš planet najbolj nevarne in zakaj? Toliko se govori o plastiki, zakaj je ta tak problem za človeštvo?
Plastika je zelo pogost in trdovraten odpadek. Razpada lahko tudi 400 let in ob razgradnji oddaja škodljive kemične snovi in toplogredne piline. Odvržena v naravno okolje škoduje živim bitjem in vpliva na biodiverziteto. Gre pa tudi za slab dizajn. Najbolj problematična je izdelava plastičnih produktov za enkratno uporabo, saj se nemudoma spremenijo v škodljive odpadke.
View this post on Instagram
Smo Slovenci res tako okoljsko in trajnostno osveščeni, kot se nas predstavlja in kje je prostor za izboljšave?
Mislim da so prebivalci in prebivalke Slovenije dovolj dobro osveščeni, predvsem to lahko rečem za mlade. Kar pa se tiče izboljšav, bodo te morale biti dosežene na sistemski ravni in ne na ravni posameznikov, ki so glede učinka omejeni na izbire glede bolj ali manj trajnostnih nakupov. Odločevalci pa so tisti, ki lahko omejijo premoč korporacij, posameznikom pa omogočijo ugodne in uporabnikom prijazne trajnostne izbire.
View this post on Instagram
Potrošniška miselnost je prodrla v vse pore življenja, kako projekti, kot je vaš, pripomorejo k spremembam takšne miselnosti?
Upam, da so naši izdelki predvsem ambasadorji, ki komunicirajo to, da morajo biti rešitve predvsem sistemske. Ne verjamemo v to, da lahko en posameznik ali eno podjetje prispeva k spremembam, če te niso sistemsko podprte. Zato je naše delovanje usmerjeno tudi na spreminjanje politik in na spodbujanje aktivnega državljanstva.
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del