M.P. | 29. 4. 2023, 20:00

Po oblačila vse več Slovencev v trgovine iz druge roke: "Najdejo se tudi pravi dragulji"

M.P.

Našo prestolnico so preplavili "second-handi". Na Trubarjevi ulici so kar trije, eden je blizu Tromostovja, najdemo ga tudi v bližini glavne železniške postaje. Ob posebnih dnevih lahko samo za en evro in pol kupimo jakno, čevlje, hlače, majice. Pokukali smo v nekatere, da vam olajšamo iskanje svojega najljubšega izdelka.

Skupno vsem je - kot že samo ime pove -, da so bila vsa oblačila iz second-hand trgovin (iz druge roke, op. a.) že nošena. Kar pa nikakor ne pomeni, da so tudi ponošena. Prejšnji lastniki so jih dali naprej iz različnih razlogov, nekaterim so stala v omari in so jim zavzemala prostor za nove obleke, drugim niso bila več prav, tretji so se jih preprosto želeli znebiti, ker niso več bila po njihovem okusu. 

Na Zahodu že od nekdaj uveljavljene

Na poroki angleške prijateljice pred kakšnimi dvajsetimi leti se nikakor nismo mogli nagledati njene čudovite čipkaste poročne obleke: le kje jo je kupila, kdo ji jo je sešil, smo želeli vsi vedeti. Angležinja je zelo ponosno povedala, da je njena obleka pravzaprav iz ene od londonskih "vintage" (staromodno-modnih, op. a.) trgovin.

"Že nošena?" smo se med seboj osuplo spogledali slovenski svatje. "Da," je lahkotno odvrnila, "videla sem jo v izložbi in takoj sem vedela, da je točno takšna, kot sem si jo zamislila - in to samo za dvajset funtov," se je pohvalila. Pripomnila je še, da jo po poroki z veseljem preda naprej kateri od drugih (še neporočenih) deklet iz družbe.

Trgovine za trajnostno naravnane potrošnike in ljubitelje retro mode.

Trgovine za trajnostno naravnane potrošnike in ljubitelje retro mode.

M.P..

Njeno poročno obleko sem imela še dolgo pred očmi, dobro sem si zapomnila tudi nevestino veselje ob uresničitvi vizije ob njenem velikem dnevu. Odkar imamo vintage oziroma trgovine iz druge roke tudi pri nas, vedno rada zavijem k njim.

Zakladnice retro mode in unikatnosti

V zadnjih letih je tudi pri nas (končno) zaslediti vse več trgovin z oblačili iz druge roke, med katerima prevladujeta Textile in Humana. Na prvi pogled sta si trgovini zelo podobni, obe sta nabiti z najrazličnejšimi ženskimi in moškimi sezonskimi oblačili ter modnimi dodatki, kot so torbice, klobuki, rute in šali.

Ko sem vstopila v eno od ljubljanskih Human, so v njej prevladovali mlajši kupci, veliko je bilo tudi turistov. "Poglej, a ni kul," je eno od deklet dejalo svoji prijateljici, ko je izstopila iz garderobe, oblečena v kombinacijo širokih hlač in bluzo s potiskom palm. Njene oči so na polici uzrle še športno torbo, za katero je celo ugotovila, da je priljubljene športne znamke.

M.P.

"Za vsakogar se nekaj najde," pravi regionalna vodja Humana Trgovin Maja Humski, ki na vprašanje, kako so tovrstne trgovine sprejeli slovenski kupci, odgovarja: "Ko smo pred letom in pol odprli prvo Humana Trgovino, je bilo sprva veliko predsodkov, češ da so oblačila rabljena in morda ne tako dobro ohranjena. A ko so si ljudje vzeli čas in prebrskali po ponudbi, so bili presenečeni nad njihovo izredno dobro ohranjenostjo."

"V naših trgovinah ponujamo kakovostna oblačila po dostopnih cenah, hkrati najdete tudi veliko posebnih kosov,” pravi vodja Humana Trgovin Maja Humski.

"V naših trgovinah ponujamo kakovostna oblačila po dostopnih cenah, hkrati najdete tudi veliko posebnih kosov,” pravi vodja Humana Trgovin Maja Humski.

M.P.

"V trgovinah iz druge roke je zaslediti kupce različnih starosti in poklicev, od takšnih, ki jih navdušuje nizka cena, do takšnih, ki pri oblačilih cenijo predvsem unikatnost," pravi Maja Humski. 

Zavest o ohranitvi planeta in še marsikaj

V second-hand trgovinah poleg ljubiteljev vintage in retro mode oblačila kupujejo tudi zagovorniki okolja in nasprotniki hitre mode. Hiperprodukcija oblačil, ki jih nosimo le kratek čas, s seboj nosi posledice za naš planet, tovrstne trgovine pa nosijo tudi sporočilo o večji odgovornosti in preskok na bolj trajnostno razmišljanje.

M.P.

Pri Humani in Textile House (pri nas obstajajo tudi druge trgovine z oblačili iz druge roke, a sta ti dve trenutno najbolj znani) gre pravzaprav za trgovinski verigi. Obe sta znani in priljubljeni tudi v številnih evropskih državah, zaradi njune razširjenosti in skoraj tedenske menjave robe bi lahko rekli, da gre za pravo industrijo z rabljenimi oblačili. Ravno zaradi hitre menjave oblačil se pred vsakim prihodom "nove kolekcije" obleke v njih še pocenijo, cene padejo tudi na evro in manj za kos. Gneče v obeh trgovinah so takrat precejšnje, ob teh posebnih priložnostih kupci iz trgovine odhajajo s polnimi vrečkami oblek.

Prva trgovina Humane se je odprla septembra 2021, sledile so poslovalnice v Domžalah, Kranju in Celju ter še dve v Ljubljani.

Prva trgovina Humane se je odprla septembra 2021, sledile so poslovalnice v Domžalah, Kranju in Celju ter še dve v Ljubljani.

M.P.

Prej prideš, prej melješ

Potem se začne spet nov krog. Ob prihodu nove kolekcije je izbira najbolj pestra, nekateri izdelki so videti skoraj novi in nenošeni, drugi malo manj. Včasih je težko določiti številko konfekcije in moraš imeti kar nekaj sreče, da se ti ogledani kos oblačila ujame s tvojo velikostjo. "Potrebna je velika mera potrpežljivosti in kritično oko pri izbiri," pravi gospa med pomerjanjem v eni od omenjenih trgovin.

M.P.

A se potrpežljivost in to, da si vzameš čas, lahko še kako obrestuje, saj se na obešalnikih najdejo tudi pravi dragulji, prejšnjo sezono je namreč po izjemno nizki ceni dobila skoraj nov zimski plašč prestižne blagovne znamke Max Mara. Preden obiščete katero koli od njihovih poslovalnic, je dobro tudi vedeti, da to niso klasične vintage ali second-hand trgovinice, v katerem lastnica ljubeče sprejema in prodaja kose oblačil, ki jih pozna do zadnjega gumba. Oblačil je tu res veliko in do svojega kosa se morate "prebiti" skozi veliko obešalnikov.

V primeru dveh glavnih verig pri nas Textile in Humana oblačila prihajajo iz različnih sortirnih centrov oblačil po Evropi, njihova ponudba zajema oblačila za vse generacije.

Tudi za ljubiteljice visoke mode

V trgovini 2nd Chance (Druga priložnost) na Trubarjevi cesti 32 so medtem na voljo oblačila, torbice, čevlji, pasovi in drugi dodatki priznanih prestižnih modnih znamk, ki jih sicer ni mogoče kupiti nikjer drugje pri nas: Gucci, Louis Vuitton, Chanel, Dior, Versace, Dolce&Gabanna, Prada, Balenciaga in še veliko drugih. Lastnica Neva Virant skrbi za to, da so vsi kosi skrbno predstavljeni na izviren in edinstven način in če se le malo spoznate na visoko modo, bo tu marsikaj ujelo vašo pozornost. Tudi sama je, kot pravi, velika zagovornica trajnostnega pristopa do oblačil in ponovne uporabe, ki rešuje problem za planet uničujoče hiperprodukcije in hiperodlaganja. 

M.P.

Obisk 2nd Chance trgovine je za ljubiteljice visoke mode res pravo doživetje. Strank ji ne manjka, v kratkem času, kolikor sem bila v trgovinici, se jih je zamenjalo kar nekaj, prevladovala so mlada dekleta. Z lastnico se je mogoče po telefonu dogovoriti tudi za individualni obisk.

M.P.

V primeru 2nd Chance trgovine gre za preprodajo malo rabljenih, pa tudi novih vrhunskih dizajnerskih kosov iz druge roke po sistemu komisijske prodaje. Od kod prihajajo dizajnerski kosi, ki so na voljo za nakup? Virantova pravi, da so nekdanje lastnice tako Slovenke kot tujke, v zadnjem času prevladujejo mlada ukrajinska dekleta, ki so se odločila za prodajo nekaterih svojih luksuznih dizajnerskih kosov.

M.P.

Nekateri kosi iz trenutne ponudbe so predstavljeni na Facebooku in Instagramu trgovine, kjer lahko izveste tudi cene za posamezne izdelke. Ti so izključno originali znamk modnih oblikovalcev, ki jih, kot že omenjeno, ne moremo najti nikjer drugje pri nas.