N. V. | 16. 3. 2024, 07:00

Za bogato letino paradižnika je najpomembnejše, da ga ne posadite prezgodaj ali prepozno: razkrivamo, kako določiti pravi trenutek

Žiga Živulović j.r./Bobo

Kako lahko semena posadite v zaprtih prostorih, da bodo vaše rastline ob toplem vremenu popolne velikosti za sajenje na prostem? Rešitev je pravzaprav lažja, kot si mislite.

Vrtnarji te dni že poskušajo ugotoviti, kdaj posaditi paradižnik. Predvsem je pomembno, da ga posadimo v pravem času, če ga želimo sprva gojiti v zaprtih prostorih.

Sajenje paradižnika v zaprtih prostorih

Na žalost lahko prehitro sajenje semen v zaprtih prostorih povzroči številne težave. Ni hujšega, kot imeti rastline, ki so že prerasle svoj prostor, a vam vreme še ne dopušča, da jih posadite na prosto.

Seveda je po drugi strani lahko prav tako frustrirajoče, če začnete saditi prepozno. Če so rastline še vedno šibke in majhne, ​​preprosto ne morejo prenesti stresa selitve na vrt oziroma na prosto. Tudi če to nekako preživijo, bodo paradižniki dozoreli pozneje, kot bi sicer – pridelek pa bo zagotovo manjši, piše BHG.

Profimedia

Da bodo vaše rastline v zaprtih prostorih močne in stabilne, je tudi pomembno, da jim zagotovite ustrezen vir svetlobe. Močna, enakomerna svetloba bo odlično ohranjala rastline na pravi poti rasti.

Sadike paradižnika imajo rade umetno svetlobo, ne sončno. Gojenje na okenskih policah ali sončnih območjih vašim rastlinam ne bo omogočilo pravilnega razvoja. Namesto močnih, zdravih presadkov boste na koncu dobili ukrivljene, šibke rastline z dolgimi stebli.

Z uporabo preprostih LED ali fluorescentnih luči nekaj centimetrov nad vašimi sadikami pa bodo sadike zrasle močne, stabilne in zdrave. Ne potrebujete dragih svetilk za gojenje, vendar morate svoje rastline vsak dan za dvanajst do štirinajst ur postaviti pod umetno razsvetljavo.

Kdaj je pravi čas za sajenje paradižnika?

Pravi čas sajenja je ključnega pomena za dolgoročno zdravje in uspeh paradižnika. Torej, kako lahko semena posadite v zaprtih prostorih, da bodo vaše rastline ob toplem vremenu popolne velikosti za sajenje na prostem? Rešitev je pravzaprav lažja, kot si mislite!

Profimedia

Prvi ključ do uspeha je ugotoviti čas ali datum zadnje spomladanske zmrzali na vašem območju. Preverite, kdaj je bila zadnja zmrzal v prejšnjih letih, in od tega datuma odštejte sedem tednov. Po izračunu boste dobili dan, ko je setev paradižnika najprimernejša.

Pomembno je razumeti, da to ni jamstvo – zmrzal vas lahko presneti tudi pozneje. Je pa odlično izhodišče, da veste, kdaj začeti setev – seveda, v notranjih prostorih. Ta datum je še zagotovo prezgodnji za sajenje sadik na prostem.

Kdaj sadike paradižnika presaditi na prosto?

Ena največjih napak vrtnarjev je, da sadike postavijo ven prezgodaj. Tudi če se izognete zmrzali, je zemlja preprosto prehladna za rast rastlin.

V povprečju seme paradižnika potrebuje približno en teden, da vzklije. Nato traja približno osem polnih tednov rasti, preden so dovolj veliki za zdravo presaditev. 

Sadik nikar ne postavite ven prezgodaj.

Sadik nikar ne postavite ven prezgodaj.

Profimedia

Na prostem začnite saditi nekaj tednov po povprečni zadnji spomladanski zmrzali. Na primer, če je vaš povprečni datum zadnje zmrzali 14. maj, si morate prizadevati za sajenje na prostem 28. maja.

Po povprečnem zadnjem dnevu zmrzali pustite rastline v notranjih prostorih še dva tedna, da zrastejo in da se zemlja ogreje. Topla tla so ključna za močno, zgodnjo rast korenin. Ta dodatna dva tedna tudi pomagata zmanjšati tveganje, da rastline prizadene pozna zmrzal.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord