12. 5. 2022, 20:00
Za dobre sosedske odnose: kdo paše s kom oziroma, kako pravilno posaditi zelenjavo?
Setve, sajenje, sejanje in presajanje zelenjave je v polnem teku. Nekateri na vrtovih, drugi na svojih sončnih balkonih in terasah, spet tretji v visokih gredah. Vsak po svoje. Vsi pa si verjetno želite, da bi bilo vaše vrtnarjenje lažje in produktivno, zato je Srečko Blas pripravil seznam, kako ustrezno skupaj posaditi zelenjavo. Kaj menite, lahko solato posadimo blizu korenčka?
Tako kot smo si ljudje med seboj različni in smo z nekaterimi dobri sosedje, z drugimi pa nekoliko manj dobri, je tudi pri rastlinah podobno. Le da gre pri ljudeh za energijo, pri rastlinah pa za sožitje oziroma simbiozo bivanja. Ko gre za sajenje zelenjave, vam moram zaupati, da je v naravi pač tako, da ni vedno vse skladno in tako je prav. Kar torej ne pomeni, da gre za to, ali je z ljudmi ali rastlinami kaj narobe.
Zakaj sajenje zelenjave pozitivno vpliva na naravo?
Osredotočimo se zdaj na rastline. Že kar nekaj časa je v trendu sajenje mešanih posevkov na vrtu po sistemu dobrih sosedov. Veliko je pozitivnih učinkov:
- MANJŠA UTRUJENOST TAL: Rastline imajo različne koreninske sisteme in s pravimi kombinacijami bodo različno izkoriščale tla, ker zmanjša utrujenost tal. In ker rastline ne samo črpajo iz tal, ampk tudi dajejo tlem, so te snovi na voljo drugim rastlinam, ki njim pridejo prav. To so snovi, ki izboljšajo rast, ščitijo rastlino pred določenimi boleznimi ali škodljivci ali celo izboljšajo okus pridelka.
- MANJ PLEVELA: Tudi nadzemni deli rastlin so različni in vsaka rastlina rabi le svoj prostor. Različni habitusi so si tudi skladni in v pomoč en drugemu. Tako so tla manj gola, plevel pa nima možnosti, da se razraste kot v monokulturnih posevkih.
- MANJŠA IZGUBA VLAGE: Ker sonce v vročih poletnih dneh v mešanih posevkih ne prodre veliko do tal, je ne izsuši. Zastirka pa je še dodaten pozitivni ukrep za ohranjanje vlage v tleh.
Zastirka in namakanje sta v poletnem času še dodaten dober ukrep za zdrave, lepe rastline in obilen pridelek! Pa pogovarjate se z njim! To velja tudi za rastline na vrtu, ne samo lončnice v stanovanju.
- VEČJI PRIDELEK: Ker je v mešanih posevkih po pravem vključeno tudi razno cvetje, ki privablja čebele in druge opraševalce, ki oprašijo vse cvetoče rastline, tudi okoli cvetja, je posledično boljša oplodnost in s tem pridelek. A pri tem ne smemo pozabiti tudi na oporo pri določenih rastlinah, da se pod težo plodov ne zlomijo. In ne pozabite na zalivanje.
Rastline z več plodovi rabijo več vode za optimalen razvoj plodov. Torej morate biti poleti pozorni, da ne zalivamo premalo, niti preveč.
In še ... pri sajenju upoštevajmo saditvene razdalje, da imajo rastline, ko rastejo, dovolj prostora za optimalni razvoj.
Zeleni svet in ohranjanje biotske raznolikosti
V monokulturnih nasadih lahko živijo le določeni insekti, ki se prerazmnožijo in porušijo naravno ravnovesje biodivezitete. V mešanih posevkih pa je zabavno in pisano kot v naravi.
Kako posejati in posaditi zelenjavo?
Zdaj pa si poglejmo, katere rastline so dobre sosede. Zelenjavo sem razvrstil po abecednem redu. Da vam bo lažje pri sajenju zelenjave, sem pripravil seznam, katerih rastlin nikakor ne sadimo skupaj in katere se rade družijo.
Naj vam zaupam še to - čebele, drugi opraševalci in prebivalci bodo veseli vaših sajenj po sistemu dobrih sosedov. Vaš vrt bo vaš raj!
Obstajajo zelenjavnice, ki nimajo slabih sosedov. Te je torej najlažje razvrstiti po vrtnih gredah. Blitva, bob, brokoli, črni koren, jajčevec, lubenice, melone, motovilec, paradižnik, repa in zelje.
Največ slabih sosedov ima čebula, ki nikakor ne zdrži skupaj s porom, zeljem, fižolom, grahom, bobom, kapusnice, črna redkev in drobnjak.
Paradižnik in bazilika sta odlična soseda!
Paradižnik vsebuje saponin, snov, ki na sosednje rastline vpliva na boljšo rast in odganja žabe in črve. Bazilika pa ščiti paradižnik pred pršico, ki povzroča odmiranje paradižnikovih plodov in izboljša okus paradižnikov. Seveda pašeta skupaj tudi v omaki ali solati!
Zelje nima slabih sosedov, je eden najprijaznejših, zato obožuje družbo fižola, solate, zelene, blitve, paradižnika, pora, jajčevca, kumar, tagetesov, ognjiča, timijana, mete, žajblja in drobnjaka.
Težko boste imeli vse kombinacije dobrih in slabih sosedov vedno v glavi. Zato si shranite ta članek, da si ob vsaki setvi ali sajenju pogledate in določite svoje mešane posevke v svojem vrtu. Pa svojim prijateljem le priporočajte sajenje mešanih posevkov.
Za konec pa še Lunini nasveti za teden, ki prihaja
Teden bo po luninem koledarju zelo pester. V ponedeljek 16. maja, bosta polna luna in lunin mrk. Tako da po 19. maju ne bo več ugodno za presajanje, ko bo luna v padanju. Kako pa lahko sejemo po luninem koledarju, pa poglejte na seznam, ker je pester ta teden. Tudi na osebnem počutju bo očitno pestro dogajanje. Manifestirajmo, da bo pozitivno!