D.H. | 10. 8. 2023, 18:01

Nova raziskava: do 75. leta starosti boste zelo verjetno utrpeli vsaj eno duševno motnjo – kaj najpogosteje doleti ženske in kaj moške

Profimedia

Nova raziskava je vključevala izsledke anket, ki jih je v zadnjih dvajsetih letih opravljala Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), v katerih so obravnavali prek 156.000 odraslih ljudi iz 29 držav, da bi odkrivali trende v diagnozah duševnih bolezni. 

Po zbranih podatkih ugotavljajo, da naj bi vsaka druga oseba imela vsaj eno duševno motnjo, preden doseže starost 75 let. Ta podatek je skrb vzbujajoč predvsem zato, ker gre za izjemen poskok v oceni iz leta 2019, ko so pojav duševnih težav pred 75. letom starosti predvideli v vsakem osmem prebivalcu na svetu. 

Večje tveganje za ženske

Ženske imajo nekoliko višji odstotek možnosti, da bodo v svojem življenju doživele neko duševno težavo, saj naj bi po oceni raziskave ta možnost bila okoli 53 %, pri moških pa 46%. Predvsem je pri ženskah višja verjetnost, da razvijejo posttravmatski stresni sindrom, medtem ko je pri moških višja verjetnost, da zapadejo v alkoholizem. 

V raziskavi so ženske v najvišjem odstotku poročale o pojavu različnih oblik anksioznosti (18,8 %, moški 11,3 %), sledile so motnje razpoloženja (15,4 %, pri moških 9,5 %) in težje oblike depresije (13,6 %, moški 7,5 %). 

Pri moških se je v najvišjem odstotku poročalo o zlorabi kakršnihkoli substanc (15.6 %, ženske tu le 4.5 %), specifično uživanju tveganih količin alkohola (13.7 %, ženske le 3.3 %), na tretjem mestu pa so z 11.3 % različne oblike anksioznosti

Poskok duševnih motenj pri najstnikih

Pri obeh spolih se poroča predvsem o porastu težjih oblik depresije in specifičnih fobijah. Poseben poudarek v raziskavi pa je bil na odkritju, da se starost, pri kateri se začnejo pojavljati duševne težave, dramatično znižuje, s poskokom že pri starosti 15 let in naprej

V raziskavi je zapisano, da ima skoraj 41 % dijakinj in 18 % dijakov srednjih šol v Ameriki že opazno šibko mentalno zdravje (oz. po Petru Greenspoonu in Donaldu Saklofskemu označeno kot 'nizko duševno blagostanje'), ki lahko vodi do razvoja resnejših duševnih težav.

Dr. Ronald Kessler z univerze Harvard zato poziva, da je potrebno znake duševnih težav zaznati zgodaj in jih potem z ustreznimi pristopi zdraviti. Strokovnjaki in vlada so sicer že oznanili, da imajo Združene države krizo duševnega zdravja, avtorji raziskave pa se bojijo, da je to kriza, s katero se bo kmalu soočal tudi preostanek sveta.

Vir: Science Direct

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol