N.Z. | 16. 2. 2024, 13:43

Študija: telesna vadba je pri zdravljenju depresije celo boljša od antidepresivov

profimedia

Hoja, tek, joga, ples in vadba za moč so se v obsežni raziskavi izkazale kot najbolj učinkovite vadbe pri premagovanju depresije.

Nova avstralska študija kaže, da so nekatere oblike vadbe pri zdravljenju depresije enako dobre kot psihoterapija in celo boljše od antidepresivov.

Glede na novo obsežno analizo so se hoja, tek, joga, ples in vadba za moč izkazale za učinkovitejše od drugih vrst vadbe, zaradi česar akademiki trdijo, da bi morale predstavljati 'temelj zdravljenja' depresije.

Še več. Po mnenju raziskovalne skupine, ki so jo vodili akademiki iz Avstralije, naj bi bila intenzivnejša vadba boljša, čeprav sta tudi nizko intenzivni vadbi, kot sta hoja in joga, prinesle pomembne koristi.

Vadba boljša od antidepresivov

To, kar je pri študiji, ki je bila objavljena v reviji The BMJ, najbolj odmevno, pa je ugotovitev, da je bil učinek vadbe boljši od učinka antidepresivov. Hkrati se je učinek zdravil izboljšal šele, če so antidepresive kombinirali z vadbo.

Raziskava je ugotovila tudi, da je bila korist vadbe primerljiva s koristjo kognitivno-vedenjske terapije, vendar je bila kakovost dokazov, ki so podpirali psihoterapijo, vendarle še nekoliko višja.

Raziskovalci so svoje ugotovitve črpali iz 218 kliničnih raziskav, v katerih je sodelovalo več kot 14.000 ljudi iz več držav.

"Vadba je učinkovita pri zdravljenju depresije, pri čemer so hoja ali tek, joga in vadba za moč učinkovitejše od drugih vadb, zlasti če so intenzivne," so zapisali raziskovalci in dodali: "Te oblike vadbe bi lahko poleg psihoterapije in antidepresivov veljale za osnovo zdravljenja depresije."

Nad depresijo z druženjem in naravo

Dr. Paul Keedwell, psihiater svetovalec in član Kraljevega kolegija psihiatrov, je ob tem še poudaril, da šteje tudi družabna plat, ki je povezana s temi vadbami: "Socialna interakcija je lahko skoraj tako pomembna kot fiziološki učinki vadbe - še posebej koristne so zato skupinske dejavnosti, kot so joga, ples in sprehodi. Verjetno je pomemben tudi kontekst, saj so dodatne prednosti teh vadb tudi zadrževanje v zelenih in naravnih okoljih."

"Za mnoge depresivne posameznike je vadba velik izziv. Vendar dokazi potrjujejo, da je vadba pomemben del sklopa zdravljenja depresije, saj bo pomagala tudi pri telesnem zdravju."

Profesor Michael Bloomfield, psihiater svetovalec na UCL, pa je dodal: "Čeprav ta raziskava dopolnjuje dokaze, kako koristna je telesna vadba, pa v tem trenutku še ni mogoče trditi, da je vadba sama po sebi boljša od obstoječih načinov zdravljenja, vključno z zdravili in psihološkimi terapijami. Pri hujših oblikah depresije namreč ne bo najbolj koristno, če bi samo ponujali vadbe, saj v takšnem stanju marsikdo že težko samo vstane iz postelje, kaj šele, da bi šel v telovadnico.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord