N. V. | 16. 7. 2024, 08:00
Strokovnjaki so natančno izračunali, koliko tekočine morate popiti med vročinskim valom: "Pozabite na osem kozarcev!"
Medtem ko so zunaj ekstremne temperature, je pomembno, da spijete dovolj vode.
Slovenci smo priča veliki toplotni obremenitvi. Meteorologi opozarjajo, da bo danes termometer ponekod pokazal 37 stopinj Celzija, smo poročali.
Pazite se vročinskega udara!
Tako je v tem toplem vremenu res pomembno, da pazite na svoje zdravje. Da doživite vročinski udar, sploh ni nujno, da so temperature tako visoke – dovolj je že 25 stopinj, opozarjajo zdravniki.
Tveganje za zdravje je daljše, kot je človek izpostavljen vročini, pri posebnih skupinah, kot so starejši, bolni in debeli ljudje, pa še bolj intenzivno, saj težje uravnavajo temperaturo. Kanadski raziskovalci, ki so izvajali raziskavo med 60 mlajšimi odraslimi, so dokazali, da se srčni utrip podvoji z vsakim dvigom temperature za 1,5 stopinje.
Pred takšnimi temperaturami pa niso varni niti tisti, ki so povsem dobrega zdravja. Človeško telo najbolje deluje pri 37 stopinjah, in ko ta telesna temperatura naraste, encimi in beljakovine, odgovorne za ključne procese v telesu, počasi prenehajo delovati. To ima negativne posledice, kot so odmiranje celic, sproščanje toksinov in včasih odpoved organov. Povišanje temperature tudi slabo vpliva na zdravje prebavnih organov.
Dehidracija
Telo je zato razvilo določene postopke za uravnavanje temperature tako, da je čim bližje idealni – recimo potenje. A v veliki vročini to ni dovolj. Ko je zrak zelo vlažen, znoj težje izhlapi s kože, kar zmanjšuje hlajenje telesa. Znoj mora izhlapeti, da učinkovito ohladi telo; če ostane na koži, hlajenje ni uspešno. Ko pa je zunanja temperatura blizu ali višja od telesne temperature, se sposobnost telesa za sproščanje toplote v okolje zmanjša. V teh pogojih se telo segreva hitreje, kot se lahko ohladi.
Dolgotrajno potenje lahko vodi do dehidracije, kar zmanjša količino tekočine, ki je na voljo za tvorbo znoja. Ko je telo dehidrirano, se zmanjšajo tudi druge telesne funkcije, kar dodatno otežuje uravnavanje temperature. Simptomi dehidracije so urin z močnim vonjem, omotica ali suha usta. Tako je hidracija ključna pri preprečevanju vročinskega udara.
Simptomi vročinskega udara
Prvi simptom vročinskega udara je zmedenost, saj so možganske celice prve prizadete. Drugi simptomi vključujejo omotico, šibkost, glavobol, rdečo in prepoteno kožo, hiter srčni utrip ali omedlevico.
Kako preprečiti vročinski udar?
Pregrevanje oziroma toplotni udar lahko preprečimo z nekaj preprostimi triki. Izpostavljamo nekaj koristnih nasvetov za zaščito pred toplotnim udarom:
- Nosite svetle barve in lahke materiale, kot sta bombaž ali lan.
- Izogibajte se nesteroidnim protivnetnim zdravilom, kot je brufen, saj prispevajo k dehidraciji in motijo telesno sposobnost uravnavanja temperature.
- Ostanite v klimatiziranih prostorih, kolikor je mogoče. Če nimate klimatske naprave, obiščite nakupovalni center ali knjižnico.
- Uporabljajte zaščito pred soncem. Nosite klobuk s širokim krajcem in sončna očala ter uporabite kremo za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem.
- Hladite telo in dom. Uporabljajte hladne obkladke, prhe ali kopeli, da ohladite telo.
- Izogibajte se intenzivnim fizičnim dejavnostim med najtoplejšimi urami dneva – običajno med 11. in 16. uro.
- Izogibajte se težkim in vročim obrokom, ki lahko povišajo telesno toploto.
- Poslušajte svoje telo. Če se počutite utrujeni, omotični ali slabo, takoj poiščite senco, hlad in vodo.
Najpomembnejša pa je hidracija!
Vročinski udar je najpogosteje povezan z dehidracijo, zato je ključnega pomena, da pijemo več vode kot ob normalnih temperaturah, strokovnjaki pa tudi svetujejo, da zmanjšamo vnos kave in alkohola, saj delujeta kot diuretik, ki odvaja vodo iz telesa. Če neradi pijete vodo, lahko del tekočine dobite iz sadja in zelenjave, kot so kumare, paradižnik, zelena, lubenica, bučke, jagode, zelena solata, breskve in jogurt.
Koliko tekočine moramo popiti med vročinskim valom?
Zdravniki običajno priporočajo od šest do osem kozarcev vode na dan, a z naraščanjem temperature se tudi to število povečuje. Na Ameriški nacionalni akademiji znanosti, inženiringa in medicine so določili, da je ustrezen dnevni vnos tekočine 15,5 kozarca (3,7 litra) na dan za moške in 11,5 kozarca (2,7 litra) na dan za ženske. "V vročini moramo popiti približno tri litre, vendar je pomembno, da jih enakomerno razporedimo čez dan," je za The Independent svetovala zdravnica Angela Rai. Na neprofitnem ameriškem akademskem medicinskem centru, osredotočenem na integrirano zdravstveno varstvo, izobraževanje in raziskave Mayo Clinic predlagajo, da vsakih 15 do 20 minut popijete približno 250 mililitrov vode. Pomembno je, da ne čakate, da začutite žejo, saj je takrat telo že dehidrirano.
Pijte dovolj vode in pazite nase!
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del