K. Ž. | 27. 11. 2023, 13:01

Zaradi enega mačka milijon ljudem preti smrtonosni virus: "Še nikoli nismo imeli tako alarmantne situacije"

Maček Stanley.

Facebook/Posnetek zaslona

Ko je Madeline Wahl z družino posvojila majhnega mucka, ni nikoli pričakovala, da bo zaradi njega ogroženo njeno zdravje in življenje več milijonov ljudi. 

Muc Stanley je bil star okoli pet tednov ter tehtal dva kilograma, ko je prišel v dom Wahlovih. Po dveh dneh pa je maček nehal jesti, imel je napade, v enem trenutku so ga morali celo oživljati. Veterinar je opazil, da ima maček različno velike zenice, vendar ni bil prepričan, ali gre za steklino. Naslednji dan je Stanley poginil.

Čez 48 ur so končno prispeli rezultati, ki so potrdili najhujše: Stanley je imel steklino. Najbolj skrb vzbujajoče dejstvo pa je, da je sekvenciranje genov pokazalo, da je imel maček steklino, ki običajno okuži le rakune. Prav tako virus še nikoli ni bil zaznan zahodno od Apalaškega gorovja. Zdaj se mnogi znanstveniki sprašujejo, kako je bil lahko virus zaznan v 1400 kilometrov oddaljenemu kraju, kjer ta vrsta stekline običajno kroži, poroča Washington Post.

"Moja prva misel je bila, da to mora biti napaka," je dejal Ryan Wallace, ki vodi epidemiološko ekipo za steklino v Centru za nadzor in preprečitev bolezni (CDC). CDC ocenjuje, da bi se virus širil v koncentričnih krogih 39 kilometrov na leto, zato bi se lahko ta vrsta stekline razširila še v več drugih okoliških zveznih držav, kar bi lahko ogrozilo zdravje sedem milijonov ljudi.

Več kot ducat biologov iz različnih držav se je odpravilo v Omaho, kamor so pripeljali prikolice, polne s cepivi proti steklini ter pastmi, da bi lahko ujeli in cepili rakune v upanju, da bodo ustavili širjenje smrtonosnega virusa.

Profimedia

Štiri odmerke cepiva proti steklini bo prejelo tudi okoli ducat ljudi, ki so bili v stiku z mačjim mladičem in ki jih je opraskal ali ugriznil. "Še nikoli nismo imeli tako alarmantne situacije," je dejal Richard Chipman, koordinator Nacionalnega programa za steklino ameriškega ministrstva za kmetijstvo.

Steklino povzroča virus, ki okuži centralni živčni sistem sesalcev in ljudi. Če je ne zdravimo, je skoraj vedno smrtno nevarna. Virus, ki je ubil Stanleyja, se zlahka prenaša med rakuni in živalmi, ki obiskujejo dvorišča, smetnjake in polja, kjer lahko pridejo tudi v stik z ljudmi.

"Če lahko v naslednjih mesecih s tem programom nadzora testiramo 500 živali in bodo vsi testi negativni, potem verjetno ni širjenja v lokalnem živalskem svetu," je še povedal Wallace. Kot je dodal, tega ne bodo vedeli vse do februarja.

Kako se je Stanley okužil s steklino, pa še vedno ostaja skrivnost. Ena od možnosti je, da je virus dosegel območje Omahe brez vednosti oblasti in da je divja žival ugriznila mačjega mladička. Pristojni sicer trdijo, da je veliko bolj verjetno, da je mucka ali njegovo mamo ugriznil okuženi rakun v jugovzhodnih Združenih državah, saj je tam virus genetsko najbolj podoben tistemu, ki so ga našli v Stanleyju. Potem pa sta maček ali pa njegova mama nekako prišla do Omahe.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord